Egészség

Az áfonyalé tényleg segít a húgyúti fertőzéseken?

Az tény, hogy az antibiotikumoknál azért finomabb az íze

Ötpercenként szaladgálnia kell vécére pisilni, és aztán égő érzés fogja el? Egy pohárka áfonyalé lehörpintése talán az egyik legelterjedtebb „gyógymód” a húgyúti fertőzésekre (UTI), de vajon tudományosan is alátámasztott? – írja az IFLScience.

Az áfonyalé tényleg segít a húgyúti fertőzéseken?
Az áfonyalé fogyasztása pozitív hatással lehet a húgyúti fertőzésekre (képünk illusztráció)
Fotó: NorthFoto

A Bond Egyetem, az Oxfordi Egyetem és a Helsinki Egyetem kutatócsoportja átfésülte a tudományos szakirodalmat, hogy összesen húsz olyan tanulmányt találjon, amelyekben áfonyatermékeket – köztük gyümölcslevet, de tablettákat és magát a gyümölcsöt is – alkalmaztak beavatkozásként húgyúti fertőzések kezelésére.

A kutatók e tanulmányok elemzésével egy átfogó kérdésre keresték a választ: vajon az áfonyalé vagy más áfonyakészítmények ajánlhatók-e a húgyúti fertőzések megelőzésére és kezelésére?
A szerzők szerint az eredmények azt sugallják, hogy igen, és különösen az áfonyalé potenciálisan előnyös lehet.

A szerzők arra a következtetésre jutottak, hogy „a bizonyítékok alátámasztják az áfonyalé alkalmazását a húgyúti fertőzések megelőzésére és kezelésére”.

Van azonban egy elég jelentős fenntartás ezekkel az eredményekkel kapcsolatban; a kutatók bizonyossága a bizonyítékokban , a „mérsékelt és a nagyon alacsony” között volt, írják a tanulmányban.

A szerzők azt is megjegyzik, hogy a vizsgálatokban résztvevők többsége nő volt, ami azt jelenti, hogy az eredmények szintén nem alkalmazhatók mindenkire, és hogy néhány vizsgálatban nagy volt az elfogultság kockázata az áfonyatermékek gyártóinak bevonása miatt.

Bár a kutatás nem feltétlenül elég meggyőző ahhoz, hogy az orvosok azonnal az antibiotikumok elhagyását ajánlják de az tény, hogy volt némi bizonyíték, bármennyire is gyenge. Ez a kutatás különösen fontos az antibiotikum-rezisztencia válsága miatt.

„A nők több mint felénél fordul elő húgyúti fertőzés, és az antibiotikumok az orvosok által felírt egyik legmegfelelőbb kezelés” – mondta a kutatás vezetője, dr. Christian Moro egy nyilatkozatban.

„Az antibiotikum-rezisztencia növekedésével létfontosságú a hatékony, nem gyógyszeres beavatkozások azonosítása.”

Kapcsolódó írásaink