Egészség

Ezért károsak a füstmentes dohánytermékek

Az alternatív dohánytermékek esetenként rosszabbak a hagyományos cigarettánál

A hagyományos cigaretta, az e-cigaretta, a vízipipa és a füstmentes dohánytermékek közül az e-cigaretta károsítja a legkisebb mértékben a beültetett fogakat körülvevő szöveteket – írja az Origo.

Ezért károsak a füstmentes dohánytermékek
Képünk illusztráció
Fotó: AFP/Franck Fife

A Semmelweis Egyetem legújabb tanulmánya rámutatott, hogy minden dohánytermék károsítja az implantátum körüli szövetet, legnagyobb mértékben a vízipipa és a snüssz. A köztudatban kevésbé károsnak tartott alternatív dohánytermékek fogágyra gyakorolt hatása pedig legtöbbször nem különbözik a hagyományos cigarettáétól, esetenként még rosszabb is annál.

Az egyetem kutatói a dohányosok körében kedvelt termékek fogimplantátum körüli szövetekre gyakorolt hatását vetették össze nemdohányzók fogágyával. Az implantátum körüli betegségek és a szájüregi elváltozások kialakulásának esélye nagyobb a dohányosoknál, ők ezért veszélyeztetett csoportnak számítanak.

„Célunk az volt, hogy összehasonlítsuk az implantátum körüli jellemzőket az elektronikus cigarettát, a vízipipát, a hagyományos cigarettát, a füstmentes dohányterméket használók és a nemdohányzók (semmilyen nikotin- és dohányterméket nem használók) körében” – mondta dr. Vámos Orsolya PhD-hallgató.

A kutatók különös figyelmet fordítottak az alternatív dohánytermékekre, amelyeket kevésbé tartanak károsnak a köztudatban. Végül arra jutottak: tévhit, hogy a füstmentes termékek kevésbé ártanak, a legkisebb eltérést ugyanis az elektromos cigaretta esetében tapasztalták a nemdohányzókhoz és a többi dohánytermékhez képest.

„Tévhit, hogy a füstmentes termékek vagy a vízipipa kevésbé ártanak, ugyanis komolyan károsítják az implantátum körülötti szöveteket” – nyilatkozta dr. Kispélyi Barbara, a Semmelweis Egyetem Fogpótlástani Klinikájának docense.

A dohányzás egyébként akár kizáró ok is lehet, ha valaki implantátumra szorul, a füstben található vegyi anyagok ugyanis károsítják a beültetett fog körüli szövetet, továbbá lassítják annak gyógyulását.

„A dohánytermékek füstjében található komponensek hatására megnövekszik a gyulladást előidéző és fenntartó anyagok szintje az ínyben. A nikotin emellett érösszehúzó hatással bír, amely csökkenti a szövetek vérellátását, így a seb gyógyulását is nehezíti” – mutatott rá dr. Vámos Orsolya. Hozzátette azt is, hogy az implantátum behelyezése után a gyógyulási folyamattal is számolni kell, ahol az azt körülvevő lágyrész sérülékenyebb, mint a természetes fogat övező szövet.

A dohányzást az implantátum-beültetést követő néhány napban mindenképpen kerülni kell. A továbbiakban pedig azért érdemes, mert az implantátum körüli gyulladás fő okozójaként annak elvesztését válthatja ki. Egészséges, nem dohányzó betegeknél a beültetett implantátum ötéves túlélési aránya átlagosan 96,9 százalék felett van, dohányzóknál ez az érték azonban csupán 89,6 százalék.

Kapcsolódó írásaink