Egészség

Bele lehet-e halni a pánikrohamba?

A pánikroham az utóbbi időben egyre gyakrabban tapasztalható jelenség

Mi a pánikroham, és mennyire lehet veszélyes? Ezekre a kérdésekre mondta meg a választ az ukrán pszichológus és pszichiáter Oleg Chaban a Sukhanov Says című műsorban, írta a tsn.ua.

Bele lehet-e halni a pánikrohamba?
Képünk illusztráció
Fotó: AFP/dpa Picture-Alliance/Frank May

A pánikroham a szorongásos rendellenesség csúcsának tekinthető. A pánikroham nem fordulhat elő erős, sérthetetlen és nyugodt embernél, akit semmilyen külső esemény nem befolyásol.

Mi a különbség a pánikroham és a súlyos szorongásos élmény között?

A pánikrohamot a nagyon erős szorongásos élménytől a vegetatív csúcsjelenségek különböztetik meg: a száj élesen kiszárad, a légzés nehézkessé válik, rövid „kutyalégzések” kezdődnek, a pulzusszám erősen megemelkedik, az az érzésünk, hogy a körülöttünk lévő világ megváltozik, a lélek elhagyja a testet, és úgy érezzük, hogy mindjárt meghalunk.

Mihez vezethet a pánikroham?

Tudnunk kell, hogy a pánikroham soha nem végződik rokkantsággal vagy halállal. A pánikroham hátterében nem állhat szívroham. A pánikroham nem a szervezetben lévő betegség miatt következik be, hanem azért, mert az agy rossz jeleket ad, és kiváltja ezt a félelmi reakciót.

Mi lehet a pánikroham kiváltó oka?

Természetesen a legnagyobb kiváltó ok a kívülről érkező negatív hatások. Az is nagyon fontos például, hogy hol kezdi a napját. Ha negatívan indítja, akkor egész nap a rossz híreket nézi, és ezt intuitív módon fogja tenni. Így aktivál egy negatív spirált egész napra.

Hogyan előzhetjük meg a pánikrohamokat?

A pánikrohamok megelőzése érdekében nagyon fontos, hogy diétás étrendet kövessünk. Ha a szervezetben hiányoznak az idegsejteket tápláló anyagok, mint például a ketontestek és a glükóz, az agy pánikrohamot idézhet elő.

Kapcsolódó írásaink