Egészség

Új betegségek jelenhetnek meg hazánkban

Egyetlen elhanyagolt kertben több ezer csípőszúnyog kelhet ki

Hosszabb lett a hazai szúnyogszezon, amely új betegségek felbukkanásához vezethet – írja az Ng.24.hu.

Új betegségek jelenhetnek meg hazánkban
A dengue-fertőzést az egyiptomi csípőszúnyog terjeszti
Fotó: AFP/NurPhoto/Thilina Kaluthotage

A Pécsi Tudományegyetem (PTE) szakértői szerint hosszabb lett a szúnyogszezon Magyarországon a korábbi évekhez képest. A PTE-n működő Virológiai Nemzeti Laboratórium betegségvektorokkal foglalkozó kutatócsoportja másfél évtizede követi nyomon a magyarországi csípőszúnyogok helyzetét, terjedését és az általuk hordozott betegségeket – írja az Ng.24.hu.

Az eredményeik és megfigyelések alapján az olyan inváziós fajok, mint a japán bozótszúnyog és a koreai szúnyog kikelése már februárban megfigyelhető, az ázsiai tigrisszúnyoggal pedig október végéig is lehet találkozni. Ennek okai az enyhe telek mellett a házak tövében álló esővízgyűjtők.

A tudományos eredmények és az európai tapasztalatok azt jelzik előre, hogy a következő években egyre inkább számítani kell a jelenség fokozódására és végül új betegségek megjelenésére is. A helyzetet tovább bonyolítja, hogy a jelenleg országosan alkalmazott, kémiai ködöléses módszer alkalmatlan az inváziós fajok ellen.

A lakosság rendkívül értékes adatokhoz juttathatja a kutatókat az olyan telefonos applikáció használatával, illetve közösségi tudományos programokban való részvétellel is, mint a Mosquito Alert alkalmazás vagy a Pécsi Szúnyog internetes oldal.

Egyetlen elhanyagolt kertben több ezer csípőszúnyog kelhet ki és keserítheti meg a környéken élők mindennapjait, ezért a kertek tudatos rendezésével, a szúnyogbölcsők felszámolásával vagy biológiai kezelésével megelőzhető a szúnyogok inváziója.

Kapcsolódó írásaink