Egészség
Az olívaolaj jótékony hatása a 2-es típusú cukorbetegség ellen
Az olajfalevél-kivonat felhasználásának lehetőségei a 2-es típusú cukorbetegség kezelésére
A cukorbetegség súlyos krónikus betegség, amely akkor alakul ki, ha a hasnyálmirigy nem termel elegendő inzulint, vagy ha a szervezet nem tudja hatékonyan hasznosítani az általa termelt inzulint. A cukorbetegségnek jelenleg két típusa ismert. Az 1-es típusú cukorbetegség az inzulinfüggő cukorbetegség, amely főként a harminc év alatti fiatalokat érinti.
A 2-es típusú cukorbetegség inzulinfüggetlen. Az ilyen betegeknél az inzulin termelődik, és diétával, gyógyszeres kezeléssel és aktív életmóddal elérhetik, hogy meglehetősen hosszú ideig normális legyen a cukorszintjük, és a szövődmények biztonsággal elkerülhetőek.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint az elmúlt negyven évben megnégyszereződött a cukorbetegségben szenvedők száma a világon. A cukorbetegség megfelelő kezelés nélkül olyan szövődményekhez vezethet, mint a vakság, végtagamputáció, veseelégtelenség, szívroham és agyvérzés.
A Dél-uráli Állami Egyetem (SUSU) tudóscsoportja malajziai és egyiptomi kollégákkal közösen a Picual olajfa leveleiből olyan készítményt fejlesztett ki, amely támogatja a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők egészséges testszöveteit. Ennek a növényi levélkivonatnak a hatékonyságát mind in vitro, mind in vivo alaposan tanulmányozták.
A Picual a legelterjedtebb olajbogyófajta az egész világon. Jelenleg mintegy 900 000 hektáron termesztik, főként a spanyolországi Jaén, Córdoba és Granada tartományokban. A fajta neve a gyümölcs éles alakjáról származik.
A kutatók jelentős antioxidáns és hipoglikémiás aktivitást találtak ebben a kivonatban, amely a bioaktív vegyületek magas tartalmának köszönhető.
A szövettani vizsgálat kimutatta, hogy az olajfalevél-kivonat és annak kombinációja a legelterjedtebb tablettás cukorcsökkentő gyógyszerrel sikeresen regenerálja a máj, a vese és a hasnyálmirigy szöveteit, közelebb hozva azokat a normális állapothoz és megőrizve funkcionalitásukat.
„Az in vivo (élő szöveten belül) végzett kísérletek azt mutatták, hogy az olajbogyólevél kivonata visszaállítja a vércukor- és glikált-hemoglobinszintet, a lipidértékeket és a májenzimeket a normális szintre” – jegyezte meg a tudós.
Hozzátették, hogy a kifejlesztett étrend-kiegészítő „az olajbogyó- és olívaolaj-termelés haszontalan melléktermékeiből készül, amely a piacon lévő más termékekhez képest nagyon olcsó lesz”.
A jövőben a szerzőcsoport tervei között szerepel a koleszterinszint normalizálására szolgáló étrend-kiegészítő készítmény véglegesítése, valamint az Alzheimer-kór megelőzésére szolgáló táplálékkiegészítő kifejlesztése.