Egészség
Ezek lehetnek a rák jelei a fülben
Nagy részük jóindulatú, de vannak kivételek
A füldaganatok a fül bármely részén kialakulhatnak: a belső-, a közép- és a külső fülben is.
A füldaganat tünetei a daganat típusától és a fül érintett részétől függően változnak. A tünetek között szerepel a szédülés vagy egyensúlyzavar, a fülvérzés vagy váladékozás, a csomó a hallójáratban, a fülfájdalom, a fejfájás, a halláscsökkenés, a nem gyógyuló seb a fül bőrén, a bőrelszíneződés, új anyajegy vagy egy anyajegy megváltozása, a megduzzadt nyaki nyirokcsomók, a fülzúgás vagy az arcizmok gyengesége.
Egyes daganattípusok esetén egyáltalán nincs is szükség kezelésre. Korai felismerés esetén pedig a legtöbb füldaganat jól gyógyul a kezelés hatására. A jóindulatú füldaganatok elzárhatják a hallójáratot, ami a fülzsír felhalmozódásához és így halláscsökkenéshez vezethet. A rosszindulatú daganatok kialakulhatnak a fül belsejében vagy a külső részén. A legtöbb rosszindulatú füldaganat bőrdaganat, ami először a külső fülön jelenhet meg.
A közép- vagy belső fület közvetlenül érintő rákok ritkák, sok esetben a külső fület érintő daganat terjed át a fül belsőbb részeibe.
A daganat típusának meghatározásához biopsziára van szükség. Mivel a belsőfül-daganatokat nehéz elérni és biopsziát venni belőlük, CT- vagy MRI-vizsgálat is indokolt lehet. Ritka esetekben műtétre lehet szükség a füldaganat diagnosztizálásához.
Néhány jóindulatú füldaganattípus nem igényel kezelést, ha a daganat nem befolyásolja a hallást vagy az egyensúlyt. Gyakran alkalmaznak sugársebészeti beavatkozást (gammakéses „műtét”) a jóindulatú füldaganatok – például az akusztikus neurómák – eltávolítására. Ez az eljárás nagy dózisú sugárzást irányít közvetlenül a daganatra. A keloidok kezelése kortikoszteroid injekcióval történhet. Egyes keloidoknál sebészi eltávolításra van szükség, amelyet sugárkezelés követ.
A füldaganat kialakulásának kockázatát a következő tényezők növelik a krónikus fülfertőzések, az öröklött betegségek, például a neurofibromatózis, a fejet és a nyakat ért korábbi sugárterhelés, a világos bőr és napsugárzásnak való kitettség, a dohányzás a passzív dohányzás és a HPV fertőzés is növelhetik a kockázati tényezőket.
A füldaganatok, még a jóindulatúak is, halláscsökkenést okozhatnak. Emellett az onkológiai kezelés is halláscsökkenéshez, egyensúlyzavarokhoz és az arcizmok gyengeségéhez vezethet.