Egészség
A csuklás megállítása természetesen
Általában igyekszünk minél előbb megszabadulni tőle, csak az a kérdés, hogyan

A csuklást (singultus) kiválthatja egy bőséges étkezés vagy az étel túl gyorsan történő fogyasztása, szénsavas ital vagy levegőnyelés, de a stressz és a rossz emésztés is. Furcsa hang kíséretében percenként többször ismétlődik, és gyors belégzést okoz.
Íme néhány házi vagy „enyhe” módszer, melyekkel a hosszabb-rövidebb ideig tartó csuklás megszüntethető:
Öt tipp csuklás ellen
1. Igyunk egy pohár hideg vizet, mivel a sűrű kortyolgatás folytán a nyelőcső ritmikus összehúzódásai elősegítik a rekeszizom görcsös összehúzódásainak megszűnését.
2. Domborítsuk ki a mellet, húzzuk össze a lapockát, miközben a váll legyen maximálisan hátrahúzva. Tartsuk ezt a pozíciót néhány másodpercen át.
3. Vegyünk egy mély levegőt, és a lehető leghosszabb ideig tartsuk vissza. Ezáltal emelkedik a vér szén-dioxid szintje, ami megszüntetheti a csuklást.
4. Fogyasszunk el egy kávéskanálnyi mézet ecettel összekeverve vagy szintén egy kanál citromlé is jó megoldás lehet. (Csípős, savanyú ingerek hatására maradhat abba a csuklás.)
5. Furcsa megoldás, de használhat: nyújtsuk ki a nyelvünket, ameddig csak tudjuk, az állunk irányában (mintha el akarnánk érni). Ilyenkor stimuláljuk a hangszalagrést, ami enyhíti a csuklást kiváltó görcsöket.
Tárkony esszenciális olaj
Miért hasznos?
A tárkony (Artemisia dracunculus) esszenciális olaja erőteljes görcsoldó hatással rendelkezik. Amellett nyugtató és szorongásoldó tulajdonságai miatt hasznos gyógyírt jelent stressz és idegesség ellen (amelyek szintén kiválthatják a csuklást).
Alkalmazás:
Tegyünk egy csepp tiszta tárkony esszenciális olajat a nyelvünk alá vagy egy kiskanál cukorra, és hagyjuk a szájban elolvadni. Ismételjük meg tíz perccel később.
Ha nem akarjuk bevenni az olajat, lágyan masszírozzuk két csepp esszenciális olajjal a plexus solaris (hasi idegfonat) zónáját.
Homeopátiás golyócskák
Miért hasznosak?
A hagyományos gyógyászattal szemben a homeopátia a betegséghez hasonló tüneteket képes előidézni pl. hígított alapanyagokkal. Ily módon mellékhatások nélkül van esély a baj orvoslására. Pl. a homeopátiás golyócskák igénybevétele csuklás esetén is ajánlható.
Alkalmazás:
A csuklás rohamszerűen is jelentkezhet, így a krízis alatt szedjünk Cuprum metallicum 5CH-golyócskákból ötöt, minden tíz percben.
Alapvetően görcsoldó kezelésre: Cuprum metallicum 5CH, öt golyócska naponta háromszor, váltakoztatva Magnesia phosphorica 6CH 5-golyócskával, naponta háromszor.
Méhfű
Miért hasznos?
A méhfű szintén görcsoldó, idegrendszeri problémákat enyhítő, nyugtató hatású növény, és stresszoldó, relaxáló hatása sem elhanyagolható.
Alkalmazás
Gyógytea formájában: tegyünk egy leveseskanálnyi méhfű levelet egy csésze vízbe, főzzük öt percig, és hagyjuk ázni tíz percen át.
Igyunk belőle két-három csészével naponta a tartós görcsös tünetek enyhüléséig.
A méhfű kivonat tabletta és por alakban is kapható.
Fügebimbó
Miért hasznos?
A rügyterápia keretein belül alkalmazva a fügebimbóból készült kivonat is segít, idegesség és erős stresszhatás esetén, amellett elősegíti az emésztést. Ez utóbbinak működési zavarai is okozhatnak csuklást. Alapkezelésként alkalmazzuk, ha a csuklás gyakran visszatér.
Alkalmazás
Emésztési problémák esetén tíz csepp tinktúrát vegyünk be naponta kétszer, 21 napon keresztül. Ismételjük meg ezt a 21 napos kúrát, ha szükséges, hétnapos szünetet tartva közöttük.
Jó tanácsok a csuklás megelőzésére
– Együnk lassan, minden falatot alaposan megrágva, és evés közben tartsuk magunkat egyenesen.
– Lehetőleg ne igyunk evés közben, és mellőzzünk minden szénsavas italt.
– Könnyű ételeket fogyasszunk, és táplálkozzunk változatosan, annak elkerülésére, hogy a gyomrunk nagyon kitáguljon.
– Stressz esetén relaxáljunk, vegyük igénybe a szofrológia eszközeit, jógázzunk, vagy végezzünk lassú testmozgást, pl. tai chi tornagyakorlatokat – írta meg a Patika Magazin.