Belföld
Vizsgálat után büntetőfeljelentések
Lezárult az Állami Számvevőszék eljárása a felsőoktatási intézményeknél
Ballagás a fővárosi Szent Imre gimnáziumban. A hosszú hétvégén országszerte búcsúznak a diákok középiskolájuktól, hétfőn kezdődik az írásbeli érettségi. Június 26-ig mintegy 115 300 diák ad számot tudásáról(Fotó: Hegedüs Róbert)
A felsőoktatási intézmények jelentős része nem szabályszerűen használta fel a közpénzeket és nem tartotta be a gazdálkodására vonatkozó előírásokat az Állami Számvevőszék (ÁSZ) által ellenőrzött, 2009 és 2013 közötti időszakban – mondta az ÁSZ elnöke csütörtöki sajtótájékoztatóján az MTI tudósítása szerint. Domokos László a huszonnyolc állami és két egyházi felsőoktatási intézményt érintő ellenőrzések megállapításait összegezve kiemelte: visszatérő és sorozatos hiányosságokat tapasztaltak a belső kontrollrendszerek területén, ami növekvő korrupciós veszélyeztetettséget és az azt mérsékelni képes vezetői döntések elmaradását mutatja. A pénzügyi egyensúly több intézménynél nem volt biztosított, és jelentős szabálytalanságokat találtak a vagyongazdálkodás területén. Az intézmények felénél megsértették a közbeszerzési előírásokat, a hallgatói költségtérítéseket sokszor nem az államkincstárnál vezetett számlán kezelték. Általános hiányosság, hogy a térítési díjakat nem alapozták meg önköltségszámítással.Az ÁSZ negyven jelzést küldött az illetékes hatóságoknak, és ennek következtében tizenhárom büntetőeljárás indult – közölte Domokos László. Hozzátette, a szabálytalanságok mértéke felveti a vezetői felelősség kérdését, az ÁSZ huszonkét intézmény esetében harminchárom javaslatot tett az illetékes miniszternek a rektorok munkajogi felelősségének kivizsgálására. Csupán hat állami felsőoktatási intézményt (Budapesti Gazdasági Főiskola, Debreceni Egyetem, ELTE, Kecskeméti Főiskola, Nemzeti Közszolgálati Egyetem, Pannon Egyetem) nem érintett ilyen javaslat.
Tizenkét intézménynél közbeszerzési jogorvoslati eljárást kezdeményeztek, összesen kilencnél jogsértést állapított meg és szabott ki bírságot a Közbeszerzési Döntőbizottság 23,2 millió forint értékben. A huszonnyolc állami intézményből a Budapesti Gazdasági Főiskola, az ELTE, a Károly Róbert Főiskola, a Nyugat-magyarországi Egyetem és a Pannon Egyetem volt az, ahol nem kellett hatósághoz fordulni.
Az ÁSZ elnöke szerint a felnövekvő generációkat oktató felsőoktatási intézményeknek mintaadó szervezeteknek kell lenniük. Össztársadalmi érdek, hogy szabályszerűen használják fel a rájuk bízott közpénzeket. Domokos úgy véli, a felügyeleti jogkört meg kell erősíteni, a szenátusok nem töltötték be szerepüket, a 2013 előtti rendszer fenntarthatatlan volt. Bár a rektorok évente jelentettek, sokszor nem valós adatokat. Az elmúlt hónapokban a kancellárok különös érdeklődést mutattak a jelentéseik iránt.