Belföld

Újraszerveznék a kerekasztalt

Nem tárgyalnak, inkább ismét tüntetnek a civilek

Továbbra sem hajlandó bekapcsolódni a köznevelési kerekasztal munkájába a Civil Közoktatási Platform, az újabb meghívásra adott válaszban a minisztertől azt követelik, velük együttműködve döntsön a kerekasztal „személyi összetételéről, munkarendjéről, elnevezéséről”.

Lényegében ultimátumot adott Balog Zoltán miniszternek a Civil Közoktatási Platform (CKP), illetve a Tanítanék Mozgalom, ugyanis, válaszul arra, hogy a múlt héten a tárca ismét meghívta a köznevelési kerekasztalhoz a civileket, szombaton közölték, kizárólag az általuk szabott feltételekkel hajlandók tárgyalóasztalhoz ülni. Ilyen feltétel például tizenkét pontjuk „azonnali orvoslása”, továbbá, hogy „a tárgyalási szerkezet legyen kétoldalú”, a CKP képviselőivel együtt határozzák meg az új kerekasztal „személyi összetételét, munkarendjét, elnevezését”. A civilek elvárása az is, hogy a kormány részéről maga a miniszter vezesse a tárgyalásokat, „felhatalmazva pénzügyi kötelezettségvállalásokra”.

A CKP fenntartja, hogy a ke­rek­asztal jelenlegi formájában nem „reprezentatív”, viszont a mozgalomban „megjelenített szaktudás, elszántság és erő immár megkerülhetetlen”.

Az Emmi köznevelési programok és kapcsolatok főosztályának vezetője, Thaisz Miklós a múlt csütörtökön azt írta a CKP tizenkét pontjára reagálva: „az Önök által leírt kérdések, problémák természetesen előttünk is ismertek, azok egytől egyig szerepelnek a köznevelési kerekasztal valamelyik munkacsoportjának témái között. A kerekasztal plenáris ülése a tárgyaló partnerek által meghatározott ütemezés szerint végzi szakmai munkáját, már az első két ülésen megfogalmazott több olyan javaslatot, amelyet a kormányzat elfogadott”.

A korábbi invitálást megerősítve a minisztérium jelezte, várják a CKP képviselőit a kerekasztal és munkacsoportjainak üléseire, emellett nyitottak arra, hogy a következő, már­cius 8-i (vagyis holnapi) plenáris ülésen megvitassák a CKP tizenkét pontban felsorolt követeléseit.

A meghívás elfogadása helyett azonban a civilek inkább tovább szervezik a március 15-i demonstrációt, amikor is a Hősök terétől vonulnak majd az Andrássy úton a Kossuth térre, követelve „az oktatás szabadságát”, illetve, „hogy a kormány a valódi érintettekkel tárgyaljon”, mert – a tüntetésre szóló felhívásuk szerint – „a kormány nem csak az oktatás szereplőivel nem áll szóba”.