Belföld
Új, bántalmazásellenes program indul
Csaknem az összes finn iskola alkalmazza a KiVa módszert, amelyet most három magyarországi intézményben is kipróbálnak
Három magyarországi iskolában vezetik be kísérleti jelleggel ebben a tanévben a finnországi Turkui Egyetemen kidolgozott úgynevezett „KiVa antibullying” programot. A bántalmazásellenes program adaptációját és tesztelését – licenctulajdonosként – az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet végzi, amely honlapján tudatja: a papkeszi Bocskai Általános Iskola, a kispesti Hungária Kollégium és Általános Iskola, valamint a Kelenvölgyi Általános Iskola tantestületének mutatták be a KiVa működését. Amint arról Sólyom-Nagy Fanni KiVa-tréner beszámolt, a kétnapos tréningek során az iskolák megismerkedtek a KiVa-foglalkozások gyakorlataival és előre kidolgozott óratervekkel is, segítve a KiVa-órákra való felkészülést. A KiVa számítógépes játékot is kínál a diákoknak, amelynek segítségével a KiVa-foglalkozásokon tanultakat ismételhetik át és mélyíthetik el kötetlen formában. A programban részt vevő diákok évente két kérdőívet töltenek ki – a tanév elején és végén –, így az iskola vezetősége képet kaphat az intézményben előforduló bántalmazási esetek gyakoriságáról.
Finnországban a KiVa program igen népszerű: az ország összes állami általános iskolájának kilencven százalékában alkalmazzák, emellett számos más államban is vannak KiVa-iskolák. Így Hollandiában, Észtországban, Olaszországban és Walesben, a nemzetközi tanulmányok pedig a program hatékonyságát mutatják. A finnországi hatékonyságvizsgálat szerint a program nem csupán a bántalmazási esetek és az áldozattá válások számát csökkenti szignifikánsan – beleértve a verbális, kapcsolati, fizikai és internetes bántalmazást –, hanem pozitív hatást gyakorol az iskola és az osztályközösség diákok általi megítélésére, a tanulási motivációra és az iskolai teljesítményre is. Ráadásul csökkenti a szorongást és a depressziót. Az iskolai KiVa-teammel beszélgetéseket folytató áldozatok kilencvennyolc százaléka számolt be arról, hogy a beavatkozás hatására javult a helyzete. A KiVa már 2009-ben elnyerte az Európai Bűnmegelőzési Díjat, ezt pedig több elismerés követte a programot alkalmazó országokban.
A KiVa célja egyrészt a bántalmazás megelőzése, másrészt a bántalmazási esetek hatékony kezelése, és fontos eleme az iskola helyzetének folyamatos monitorozása is. A diákoknak tartott foglalkozások és az online játékok a megelőzésre összpontosítanak, a célzott tevékenységek pedig azokra a gyermekekre és kamaszokra, akik elkövetőként vagy áldozatként érintettek a bántalmazásban, továbbá azokra az osztálytársakra, akiket azzal bíznak meg, hogy támogassák az áldozatot. A konkrét bántalmazási eseteket az iskolában felállított KiVa-team és a diákok között zajló egyéni és csoportos beszélgetés útján kezelik. A program különböző korcsoportokat céloz meg, ezek közül hazánkban eddig az egyes és kettes szintet adaptálták: a hat-kilenc éves, illetve a tíz-tizenhárom éves korosztály számára kidolgozottat.
Energiatakarékossági célú beruházás Óbudán
Korszerűsített gimnázium

Másfél milliárd forintos kerületi program részeként, kormányzati támogatással, összesen 168 millió forintból korszerűsítették az óbudai Árpád Gimnáziumot, ahol félezernél több ablakot cseréltek ki, megerősítették a homlokzati kőburkolatot, felújították a tetőszigetelést. Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter az átadási ünnepségen elmondta, a felújításra azért volt szükség, mert az iskola megépítése, az 1940-es évek eleje óta nem cserélték ki a nyílászárókat. Bús Balázs (Fidesz-KDNP) polgármester közölte, a másfél milliárdos programban szerepel még a Váradi utca meghosszabbítása a Bécsi út és a Kiscelli utca között, és a Torna és Vívó Egylet létesítményének felújítása.