Belföld

Tanmenetjavaslatok segítik a tanárokat a tehercsökkentésben

Rendeletbe foglalják a pedagógusok szabadságát

Az új tanévben a pedagógusok szabad kezet kapnak ahhoz, hogy akár jelentősen eltérjenek a tantárgyi kerettantervtől. Az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet több mint háromszázféle tanmenet-ajánlása augusztus közepétől lesz elérhető, a tanároknak két hetük marad, hogy felkészüljenek a „tehercsökkentés” végrehajtására.

pedagógus 20160809
Cél a rugalmasság (képünk illusztráció) (Fotó: Hegedüs Róbert)

Hamarosan dönthet a kormány a kerettantervek kiadásának és jóváhagyásának rendjéről szóló rendelet módosításáról. A tervezet megfogalmazása szerint „az iskola, a pedagógus a tantárgyi kerettanterv helyi alkalmazása során a tematikai egységekben előírt tevékenységektől, ismeretektől, fejlesztési követelményektől – a Nemzeti alaptantervben meghatározott fejlesztési feladatok, közműveltségi tartalmak kivételével – eltérhet, tartalmakat elhagyhat. A tantárgy felszabaduló órakerete a pedagógus döntése alapján átcsoportosítható ismétlésre, gyakorlásra az adott tanulócsoport szükségletei szerint.” Az elsősökkel és másodikosokkal kapcsolatos kiegészítés tervéről már többször hallhattunk. A rendelettervezet szövegében ez úgy jelentik meg, hogy „az általános iskola első és második évfolyamán az új tananyag feldolgozása és a megelőző ismeretek ismétlése, gyakorlása a negyvenöt perces tanórai időtartamon belül tetszőleges időelosztásban, de összességében harminc perc alatt megvalósulhat, a fennmaradó idő egyéb pedagógiai tevékenységgel, mozgásos, játékos foglalkozással, meséléssel is tölthető.”

Mindez igen nagy mozgásteret biztosít szeptembertől a pedagógusnak, ezzel azonban vélhetően nem mindenki tud egyformán élni, nagy különbségek lehetnek az egyes tanárok és iskolák között. Segítségképpen az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet (OFI) új, rugalmas tanmenetjavaslatokat dolgoz ki, ezek augusztus közepétől lesznek elérhetők, és szerkeszthető formában letölthetők az OFI honlapjáról. Lapunk megkeresésére az intézet közölte, céljuk ajánlást nyújtani a pedagógusoknak a tanév megtervezéséhez, a csoport teljesítményéhez, igényeihez igazodó tanmenet elkészítéséhez. A rugalmas tanmenet alkalmazása természetesen nem kötelező – tették hozzá.

Tájékoztatásuk szerint komplett tanmenetcsomagok készülnek az OFI által kiadott összes tankönyvsorozathoz, évfolyamonként és tankönyvenként két-két tanmenetjavaslat készül, egy, a kerettantervet teljesen lefedő, és egy rugalmas. Így összesen az általános iskola alsó tagozatára nyolcvan (kétszer negyven), a felső tagozatára százharminckettő (kétszer hatvanhat), a középiskolára pedig száztizenkettő (kétszer ötvenhat) tanmenet lesz elérhető egy hét múlva.

A rugalmas tanmenetjavaslatok ajánlásokat tesznek arra, melyek azok a tankönyvben szereplő tartalmak, amelyek feldolgozása nem szükséges, és amelyek elhagyásával a pedagógus több időt fordíthat az adott tanulócsoportban kompetenciafejlesztésre, bizonyos tananyagok átismétlésére, gyakoroltatására. A javaslatok nem érintik a Nemzeti alaptantervben és a kerettantervekben szereplő közműveltségi tartalmakat és a fejlesztési területeket – tudatta az OFI.