Belföld
Ötvenezer forint a segítőknek
Hamarosan betöltik az üres pedagógusi álláshelyeket – ígéri az Emmi
Ennek értelmében a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) alkalmazásában álló, felsőfokú végzettséggel nem rendelkező, nevelő-oktató munkát közvetlenül segítő és technikai dolgozók nettó ötvenezer forint béren kívüli juttatást kapnak. A keresetkiegészítés két részletben, szeptemberben és novemberben érkezik majd. Az aláírók az Emmi, a Klik, a Pedagógusok Szakszervezete, a Magyar Közoktatási és Szakképzési Szakszervezet, valamint az Oktatási Vezetők Szakszervezete.
Galló Istvánné, a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke a tegnapi sajtótájékoztatón örömét fejezte ki a megállapodás miatt, ám hozzátette, a juttatás „nagyon pici kompenzálás”, mivel ezek a kollégák évek óta semmilyen béren kívüli juttatásban nem részesültek, ráadásul a juttatás nem vonatkozik az óvodákban dolgozókra és azokra sem, akiknek az önkormányzat a munkaadójuk. Felhívta viszont a figyelmet arra, az Emmi a megállapodás záradékában rögzítette, hogy a minisztérium július 1-jével átadja a szakképző iskolákat a Nemzetgazdasági Minisztériumnak, de az átkerülő dolgozóknak is ki kell majd fizetni a béren kívüli juttatást.
A PSZ-elnök az MTI tudósítása szerint beszélt arról is, a megállapodás rögzíti, hogy az Emmi vállalja, áttekinti és pontosítja a pedagógusok intézményi benntartózkodásának szabályait, ezenkívül vállalja, hogy az üres álláshelyeket be fogják tölteni. Galló Istvánné jogosnak nevezte a pedagógusok panaszát, hogy kénytelenek akár huszonhat órában is tanítani, mert az üres álláshelyeket helyettesítéssel próbálják kiváltani. Megállapodtak továbbá abban, hogy közösen áttekintik a pedagógusok minősítésének szabályait – folytatta az elnök.
A most lezárult tanévet értékelve azt mondta, a Klik működésére a pénzhiány volt jellemző, az intézmény eleget tudna tenni feladatának, ha ahhoz megfelelő forrást rendelnének.
Trócsányi László napjaink kihívásairól
Létezik az igazi, de láthatatlan elit, amely csendben végzi a dolgát, de nagy vészhelyzetekben hősiessége révén láthatóvá válik – mondta az igazságügyi miniszter a budapesti Mathias Corvinus Collegium tegnapi diplomaosztóján. Trócsányi László szerint Európa gazdasági és politikai elitje napjainkban olyan hatalmas kihívások előtt áll, amelyekkel mintha nem tudna megbirkózni. A miniszter példaként említette a Líbiában dúló háborút, az ukrán válságot, valamint az Európa országaiba „talán soha nem látott számban bebocsátást kérő” menekülteket. A kor, amelyben élünk, nem könnyű – tette hozzá Trócsányi László –, de tudással, nyitottsággal, szolidaritással, felelősségvállalással helyt lehet benne állni.