Belföld

Nem a megoldást keresi Brüsszel

Az uniótól nem idegen, hogy beleszóljon a választási kampányba, ez történt 2006-ban is – emlékeztetett Völner Pál

Olybá tűnik, mintha Brüsszel tovább szeretné élezni a feszültségeket, és nem a megoldást keresné magyar ügyekben – mondta Völner Pál, az Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára szombaton az Origo hírportálnak.

Közölte, a kormány ma küldi el a választ az Európai Bizottságnak a külföldről támogatott civil szervezetek ügyében, illetve a külföldi egyetemekkel kapcsolatban indított kötelezettségszegési eljárásra. A kormány sérelmezi, hogy a legutóbbi öt ügyben csupán egy hónapot adott a testület a válaszra, szemben a korábbi, bevett gyakorlattal, amikor két hónap állt rendelkezésre. Ezek a rövidítések azt vetítik előre, hogy minél előbb bírósági szakaszba akarják juttatni az ügyeket – magyarázta az államtitkár.

A külföldről támogatott szervezetek ügyében ésszerű ellenérvet nem tudott az Európai Bizottság bemutatni, a Velencei Bizottság pedig teljesen legitimnek minősítette a kormány lépését – folytatta Völner. Sérelmezte, hogy Hans Timmermansnak, a bizottság alelnökének már akkor megvan a véleménye bizonyos dolgokról, amikor a magyar jogszabálytervezeteknek még a fordításuk sem készült el. Mostanra helyrebillentek a dolgok, az unió elismerte, és a Velencei Bizottság is megállapította, hogy a felsőoktatás szabályozása nemzeti hatáskörbe tartozik – hangsúlyozta az államtitkár. Kitért arra is, az uniótól nem idegen, hogy beleszóljon a magyarországi választási kampányba, 2006-ban erre hivatkozva nem hozták nyilvánosságra a költségvetés számait, és ezzel közvetve elismerték, hogy olyan számok voltak benne, amelyek az akkori, baloldali kormány bukását okozták volna.

Kósa Lajos, a Fidesz frakcióvezetője a Kossuth rádió Vasárnapi Újság című műsorának nyilatkozva kijelelentette, abszurd, hogy a Velencei Bizottság szerint a Közép-európai Egyetemre nem kellene vonatkoznia a magyar felsőoktatási törvénynek. A Velencei Bizottságban is vannak Soros által pénzelt emberek, amit a gazda mond, azt kell csinálni és meg kell találni a jogi magyarázatát – mondta. Amint azt megírtuk, a Velencei Bizottság pénteken közzétett előzetes véleménye szerint alapvetően megfelel a bevett európai gyakorlatnak a magyar felsőoktatási törvény, a módosított szabályozás azonban „rendkívül problematikus” előírásokat is tartalmaz. A kormány több ponton vitatja a Velencei Bizottság megállapításait, elutasítva a kettős mércét.