Belföld

Napirenden a felsőoktatási törvény újabb módosítása

Palkovics László az Echo tv-ben: Átveri a hallgatókat, aki használhatatlan diplomát ad

A rendszerváltozás után megnégyszereződött a hallgatók száma, a felsőoktatás „nem feltétlenül a minőség irányába mozdult el”, most bölcsesség kell az átalakításhoz – hangoztatta péntek este Palkovics László államtitkár az Echo Televízió Mélymagyar című műsorában.

lead palko
Fotók: Varga Imre
Egy-két évre nem, kizárólag hosszú távra lehet tervezni a felsőoktatást, azt viszont nagyon nehéz megmondani, milyen szakemberekre lesz szükség a jövőben, ezért bölcsesség kell az átalakításokhoz – erről is beszélt Palkovics László felsőoktatásért felelős államtitkár az Echo Televízió Mélymagyar című műsorában. Elmondta, ahhoz, hogy a társadalom és a gazdaság „működtetéséhez” elegendőnek ítélt, a népesség egyharmadát kitevő diplomásszámot elérjük 2020-ra, a közoktatásból kikerülők mintegy felének be kellene kerülnie a felsőoktatásba. Ezen kívül lényeges a lemorzsolódók arányának csökkentése is, most ugyanis a hallgatók harmincöt százaléka el sem jut el a záróvizsgáig, képességbeli és hozzáállási hiányosságok miatt.

Felidézte, a rendszerváltáskor 106 ezer hallgató volt az országban, akkoriban még alig volt lemorzsolódás, mert ez tervezett létszám volt, és szinte csak olyanokat vettek fel, akik el is tudták végezni az egyetemet, főiskolát. Hozzáfűzte, 2000-ben azonban már 420 ezren tanultak a felsőoktatásban, megnégyszereződött a hallgatók száma, s olyanok is bekerültek, akik nem alkalmasak erre. Felduzzadt a szakok száma, sok olyan képzés is elindult, amelyre nincs igazán szükség, olyan intézményekben, ahol nem volt ehhez megfelelő tapasztalat. Megjegyezte, jelenleg például tizennégy helyen képeznek médiaszakembereket. A felsőoktatás „nem feltétlenül a minőség irányába mozdult el”.

palko2