Belföld
Most az önköltséges hallgatókat „gyűjtik”
Százötvenezer és háromszázezer forint között van a képzések féléves díja, az orvosi és fogorvosi karon milliókat kell fizetni
Amint azt a július 26-i ponthatárhúzás után megírtuk, az idén az általános felvételi eljárás során a 111 219 jelentkezőből 74 652 nyert felvételt a felsőoktatásba, közülük 57 111-en kezdhetik meg tanulmányaikat állami ösztöndíjas képzésben, míg költségtérítéses formában 17 541-en tanulhatnak majd. Akiket egyetlen, általuk megjelölt képzésre sem vettek fel, vagy idén nem is jelentkeztek, azok augusztus 7-én éjfélig még beadhatják jelentkezésüket pótfelvételi eljárás keretében.
Maruzsa Zoltán, az Oktatási Hivatal elnöke a köztelevízióban azt mondta, pótfelvételivel további hét-kilenc ezren kerülhetnek még be a felsőoktatásba. Hozzátette, eltérő az intézmények stratégiája, mert van, ahol lényegében feltöltik keretszámaikat az általános eljárásban, és nem is hirdetnek képzéseket a pótfelvételin, máshol viszont sok önköltséges hallgatót igyekeznek még „begyűjteni”.
A pótfelvételi eljárásban meghirdetett képzésekre kizárólag elektronikus úton lehet jelentkezni, és csak egyetlen képzés jelölhető meg. A pótfelvételin már csupán önköltséges helyek vannak, ez alól kivételt képeznek magyar intézmények határon túli képzései (Beregszász, Marosvásárhely, Nagyvárad, Székelyudvarhely, Csíkszereda, Zenta, Zombor), valamint a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) egyes képzései.
Az NKE honlapja szerint a Nemzetközi és Európai Tanulmányok Kar, a Rendészettudományi Kar, valamint az Államtudományi és Közigazgatási Kar pótfelvételis képzései önköltségesek, kizárólag a Hadtudományi és Honvédtisztképző Karon vannak még államilag támogatott helyek (összesen mintegy negyven) – a katonai vezetői, katonai műveleti logisztika és katonai üzemeltetés mesterképzési szakokon –, a védelmi vezetéstechnikai rendszertervező mesterképzés már ugyancsak önköltséges (305 ezer forint félévente).
Egyébként a képzések féléves díja általában százötvenezer és háromszázezer forint között van, az orvos- és fogorvosképzésekért viszont milliós összeget kell fizetni félévente.
A pontszámítás részletes szabályait a Felvi.hu honlapon, a 2016. évi általános eljárás Felsőoktatási felvételi tájékoztatójában, az intézmények egyedi szabályait pedig az Egyetemek, főiskolák menüpontban, az általános eljárás intézményi meghirdetéseinél lehet áttekinteni.
A pótfelvételiben meghirdetett szakok esetében a ponthatárok nem lehetnek alacsonyabbak a július 26-án meghatározott ponthatárnál, amennyiben a szakot korábban az általános eljárásban is meghirdették, illetve a jogszabályi minimumnál – alapképzésen és osztatlan mesterképzésen 280, felsőoktatási szakképzésen 240, mesterképzésen 50 –, amennyiben a képzést az általános eljárásban nem hirdették meg.
Az űrlapok kitöltésére augusztus 7-én éjfélig van lehetőség, az E-felvételi jelentkezést lehetőleg az adatlap elmentésével egy időben, de legkésőbb augusztus 12-én éjfélig hitelesíteni is kell. Ez megtehető az ügyfélkapun keresztül, vagy a felületről kinyomtatott és aláírt hitelesítő adatlap postára adásával (Oktatási Hivatal, 1443 Budapest, Pf. 220). Ha az adott felsőoktatási intézmény alkalmassági, gyakorlati vizsgát vagy – elsősorban mesterképzésekben – felvételi vizsgát ír elő, azt a pótfelvételi hirdetményben jelzi, és közli annak időpontját is, de külön behívó levelet általában nem küld.
A ponthatárokat augusztus 25-én hirdetik ki, a felvettek a határozatot és a beiratkozással kapcsolatos tudnivalókat a ponthatárok kihirdetése után a felsőoktatási intézménytől kapják meg szeptember első napjaiban.