Belföld
Minősített többség támogatta a tanárok etikai kódexét
Véleményezés és átdolgozás után szavazott a kar
A jogszabályban előírt, minősített többséggel elfogadta a Nemzeti Pedagógus Kar országos küldöttgyűlése szombaton a kar etikai kódexét – közölte Horváth Péter, a kar elnöke a távirati irodával. A kódex elfogadásáról a nemzeti köznevelési törvény rendelkezik, a pedagóguskar hatáskörébe utalva azt. Az állami és önkormányzati fenntartású intézményekben a kódex alkalmazása kötelező érvényű, a magánintézmény fenntartója a kódex általános alapelveinek figyelembevételével alkotja meg saját etikai kódexét – rendelkezik a jogszabály. Az egyházi köznevelési intézmények ajánlásként veszik figyelembe a pedagóguskar kódexének alapelveit.
Horváth Péter lapunknak korábban elmondta, összesen kétszázkét javaslat érkezett a véleményezésre bocsátott tervezethez. Ebből negyvenhárom levelet intézmények küldtek, a többi a pedagóguskar tagozataitól, területi szerveitől érkezett, emellett magánszemélyek, szakmai szervezetek is eljuttatták állásfoglalásukat.
A javaslatok alapján bekerült például a dokumentumba, hogy a pedagógusok küldetése a nemzeti közszolgálat, így munkájukat mindenekelőtt a nemzet érdekében végezzék, kiemelten figyelembe véve a gyermekek, illetve a tanulók mindenek felett álló érdekeit. Kikerült viszont az a pont, hogy a pedagógusok munkahelyen kívül is olyan magatartást tanúsítsanak, hogy az erősítse a velük érintkezők köznevelésbe vetett bizalmát, illetve az a kitétel, hogy a pedagógus tartózkodik a szélsőséges vagy környezetéből megbotránkozást kiváltó megnyilvánulásoktól. Nem szerepel a most elfogadott szövegben az sem, hogy kívánatos, hogy a nevelőtestületek az erkölcsi kérdéseket, az értékeket tekintve azonos szellemben, egységesen lépjenek fel, valamint az, hogy a „pedagógus küzd az elszürkülés, az üres, rutinból végzett munka és a kiégés ellen”.
A kar elnöke már többször hangsúlyozta: a kódex célja nem a büntetés, hanem inkább a figyelemfelhívás olyan kérdésekben, amelyeket a jogszabályok nem érintenek. Ennek ellenére a dokumentum ellen tizenegy szakmai szervezet jelentette be tiltakozását, a Pedagógusok Szakszervezete és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete pedig nyílt levélben kérte a küldöttgyűlés napirendjéről való levételt, illetve az etikai kódex elutasítását.