Belföld
Milliárdok a tehetséges kutatóknak
Hatszorosára emelkedik a Nemzeti Kiválósági Program támogatási kerete
Az Új Nemzeti Kiválósági Programra (ÚNKP) fordítható keret 2017-ben a hatszorosa lesz az ideinek. A pályázat nyerteseinek körét bővíteni kívánja az oktatási ágazat, több tehetséges kutatónak lehetőséget teremtve a bekapcsolódásra. Az érintett szakmai szervezetek bevonásával az ösztöndíjprogram első évének tapasztalatait összegzi a minisztérium, és ahol indokolt, a következő pályázati forduló szakmai és eljárásrendi elemén változtatunk majd – közli egy írásbeli kérdésre adott válaszában Rétvári Bence, az Emmi parlamenti államtitkára.
A program elődje korábban – 2012 és 2015 között – európai uniós társfinanszírozással futott, most azonban már a központi költségvetésből biztosítják a keretet, amely az idén 2,19 millió forint. „Kiváló hallgatók, doktorjelöltek, oktatók, kutatók támogatására még sosem fordított ekkora összeget a kormány” – írja az államtitkár. Kiemeli, a program egyszerre díjazza az egyéni és az intézményi kiválóságot, a személyi ösztöndíjon felül ugyanis az ösztöndíj negyven százalékának megfelelő támogatást kap a felsőoktatási intézmény, ez pedig az ösztöndíjas személy támogatott kutatásának költségeire, valamint az intézmény kutatással összefüggő általános működési, lebonyolítási költségeinek fedezetére fordítható.
Az ÚNKP céljaira a jövő évi költségvetésben csaknem tizenkétmilliárd forint szerepel, az idei évhez képest hatszoros összeg pedig az ösztöndíjasok számának hasonló növekedését jelentheti majd – idén a tervek szerint nyolcszáz-ezer személyt támogatnak, a következő évben öt-hat ezer tehetség számíthat az ösztöndíjra. „Hasonló ösztöndíj-konstrukciókkal összevetve a támogatás mértéke rendkívül előnyös a pályázók számára” – vélekedett Rétvári. Hozzáfűzte, jónak tartja „a döntési javaslat elkészítésének intézményi hatáskörbe utalását”, az egyetemek, főiskolák erőteljesebb bevonását, hiszen így a pályázatok objektíven kerülnek elbírálásra. „Az intézmények szakmailag megalapozott és igazságos döntést képesek hozni” – szögezi le az államtitkár.
Félmillió a kőszegi domonkos iskolának
Kiemelt szerepet játszottak és játszanak az egyházak nemzeti kultúránk megteremtésében, megőrzésében, ápolásában és továbbadásában. Oktató-nevelő munkájuk alapjaiban formálta és határozta meg kontinensünk arculatát – fogalmazott Rétvári Bence államtitkár egy írásbeli válaszában. Hangsúlyozta, a kormány fontosnak tartja, hogy az egyházak betölthessék azt a társadalomformáló szerepet, amely küldetésük fontos részét képezi. „Hisszük, hogy szolgálatukkal olyan értéket hoznak létre, amely megerősíti nemzeti kötelességüket” – folytatta az államtitkár, rámutatva, az elmúlt hat évben jelentősen megnövekedett a közfeladatot ellátó egyházi intézmények száma, amelyek továbbra is az állami, önkormányzati intézményekkel azonos mértékű támogatást kapnak. A konkrét kérdéssel kapcsolatban Rétvári közölte, a július 21-i kormányhatározat szerint a kőszegi Árpád-házi Szent Margit Óvoda, Általános Iskola, Gimnázium és Kollégium felújítására és bővítésére a kormány ötszázmillió forintot ad 2017-ben. A Szent Domonkos-rendi nővérek oktatási központja Kőszegen található, itteni tevékenységük a 19. századra nyúlik vissza, és 1995 óta működik ismét egyházi iskolaként az intézmény.