Belföld
Megvan a Wallenberg új helye
Demszkyék által bezárt iskola épületét kapja meg
A VI. kerületi Rippl-Rónai József utcába költözik a Raoul Wallenberg Szakközépiskola és Szakiskola a VIII. kerületi Ludovika térről – közölte tegnap Halász József, a fővárosi szakképzési osztály vezetője az Országgyűlés kulturális bizottságának ülésén. Hozzátette, a végső döntést az ügyben Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere hozza meg, várhatóan május végén. Az MTI tudósítása szerint a korábban ezerkétszáz létszámú iskolaként működő, két tornacsarnokos épület felújítással az új tanévre alkalmassá tehető a működésre.
Halász József megerősítette, a Raoul Wallenberg iskola nem szűnik meg, „egyben marad”, csak a székhelye változik meg. Az osztályvezető elmondta, az új székhely keresésénél három fővárosi tulajdonú ingatlan jött komolyan szóba: a Rippl-Rónai József utcai mellett egy Gyáli úti és egy Hernád utcai korábbi iskolaépület. Korábban a főváros készíttetett kiviteli terveket a felújításra, ezeket aktualizálni lehet.
Sipos Imre, az Emmi köznevelésért felelős helyettes államtitkára azt mondta, egyértelmű céljuk, hogy ne sérüljön sem az oktatás színvonala, sem az iskola hangulata. Az intézmény július 1-jétől a Klebelsberg Intézményfenntartó Központtól átkerül a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal fenntartásába, az átköltöztetés már az új fenntartó feladata lesz. Kijelentette, megnyugtató módon rendezik a Raoul Wallenberg iskola ügyét.
A kiválasztott épületben korábban – 1954 és 2007 között – a Kvassay Jenő Közlekedésépítő Technikum, illetve a Kvassay Jenő Műszaki Szakközépiskola és Szakiskola működött, a Demszky-éra iskolaösszevonási-bezárási hulláma óta áll üresen. Emlékezetes, 2007 és 2009 között tizenkilenc iskolaépület vált funkciótlanná, azok közül többet még mindig nem tudott értékesíteni a főváros, miközben fenntartásuk évről évre tetemes összeget jelent. A Sínek Világa című szakfolyóirat szerint 2005–2006-ban a Fővárosi Önkormányzat megterveztette a Kvassay épületének korszerűsítését, s már elkezdték tervezni a kivitelezést is, amikor – 2007 áprilisában – a Fővárosi Közgyűlés határozatot hozott az intézmény jogutódlással való megszüntetéséről, jogutódként egy VII. kerületi szakközépiskolát jelölve ki. Az iskola bezárása ellen tüntetettek a diákok, szülők, pedagógusok, tiltakozott a MÁV és több más közéleti szereplő mellett Tarlós István jelenlegi főpolgármester is.