Belföld
Megindultak a fiatalok vissza Magyarországra
Az, hogy 2010-re a gyermekvállalási hajlandóság a mélypontra jutott, az mszp történelmi bűne – állapította meg Rétvári Bence
„Minden gyermek egyenlő állami támogatást kap” (Fotó: Kövesdi Andrea)
A „Mit tesz a kormány azért, hogy ne növekedjen tovább a szülőképes korú nők kivándorlása, illetve, hogy több gyermek szülessen?” címmel beadott kérdésre reagálva az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára emlékezteti a képviselőnőt, hogy a 2006 júniusában az akkori miniszterelnök szájából elhangzottak után sajnos sokan el is hagyták az országot. Rétvári Bence a KSH adataira hivatkozva közli, Magyarországon a háztartások két százalékához tartozik olyan személy, aki külföldön él. „Az átmeneti vagy tartósabb külföldre vándorlás jelentős részben az uniós munkaerőpiacok fokozatos megnyitásával van összefüggésben. Tény ugyanakkor, hogy az MSZP sokat tett azért, hogy számos fiatal, szülőképes korban lévő nő és családalapítást tervező fiatal férfi elinduljon külföldre, különösen 2008-tól, amikor a válság kitörése után csak az IMF súlyos megszorításokat feltételül szabó hitelcsomagjával tudták elkerülni az államcsődöt” – írja az államtitkár, hozzáfűzve, immár jelentős visszaáramlás figyelhető meg, és növekszik hazánkban a foglalkoztatottak száma.
A házasságon kívül született gyermekek arányának emelkedésével kapcsolatban Rétvári Bence leszögezi: „Az az állítása, miszerint a kormány kizárólag a házasságban élő párokat, illetve gyermekeiket részesítené támogatásban, a valóság totális nem ismeréséből vagy az emberek tudatos becsapásáról tanúskodik, hiszen a házasságon kívül élők ugyanolyan feltételekkel részesülhetnek a gyermekeik után járó támogatásokban, az állam számára minden gyermek egyformán fontos, ezért minden gyermek egyenlő állami támogatást kap.” Hozzáteszi viszont, hogy „a társadalom túlnyomó részének ma is a házasság jelenti az együttélés természetes keretét, hiszen a párok 81 százaléka él házasságban”. Az államtitkár hangsúlyozza, a statisztikák szerint a házasságban élő nők több mint háromszor annyi gyermeknek adnak életet, mint azok, akik nem házasságban élnek. „2001 és 2011 között – az MSZP kormányzása alatt bevezetett családellenes megszorító intézkedések hatására is – a házasságból született gyermekek száma huszonöt százalékkal esett vissza. Ezért az, hogy 2010-re a gyermekvállalási hajlandóság mélypontra jutott, az önök történelmi bűnének tekinthető” – állapítja meg válaszában Rétvári Bence.
Cselekvési terv az ifjúsági stratégiához
Hamarosan döntés születik a Nemzeti Ifjúsági Stratégia 2014–2015. évi cselekvési tervéről, amely további célként a nemzettudat és a Kárpát-medencei magyar közösségek erősítését, valamint a magyar ifjúsági együttműködések fejlesztését határozza meg – tájékoztatta lapunkat az Emberi Erőforrások Minisztériuma. A stratégia a következő évek prioritásaként a közösségfejlesztést jelöli meg. A tárca szerint az elmúlt időszakban bevezetett ifjúságpolitikai intézkedések támogatták a fiatalokat testi-lelki egészségük megőrzésében, továbbá ösztöndíjak, pályázatok, diplomamentő, munkahelyteremtő és -védő programok segítették a boldogulásukat.