Belföld

Levelekkel változtatnának a világon

Már kétmillió tagot számlál a keresztény, konzervatív közösség – a valódi részvételi demokrácia eszköze a CitizenGO szervezete

Immár magyarországi képviselője is van a CitizenGO nevű szervezetnek, amelynek keresztény elhivatottságú tagjai az emberi élet, a család és a szabadság védelmét tűzték ki célul. Ennek érdekében építik konzervatív értékrendű közösségüket és indítják internetes petícióikat helyi, országos és nemzetközi szinten, akár levelek százezreit küldve döntéshozóknak és vállalatoknak.

4o
Szívügyük a család (képünk illusztráció) (Fotó: Horváth Péter Gyula)

Közéleti tevékenységünk nem merülhet ki abban, hogy időnként leadjuk szavazatunkat – vallják a CitizenGO nevű szervezet tagjai, akik azért dolgoznak, hogy igazi részvételi demokráciává váljon a választási kampányok közötti időszak is, s így az intézmények valóban az embereket szolgálják. A CitizenGO aktív polgárok közössége, akik az emberi élet, a család és a szabadság védelmét tűzték ki célul. Petíciós honlapjukon keresztül bárki levelet küldhet helyi, országos vagy akár nemzetközi döntéshozóknak, vállalatoknak.

Összesen kilenc nyelven indítják kampányaikat: angolul, spanyolul, franciául, portugálul, olaszul, németül, lengyelül, horvátul és magyarul. A CitizenGO székhelye Spanyolországban, Madridban található, de munkatársaik három kontinens tizenöt városában élnek, s egy „virtuális irodában” dolgoznak, munkájukat önkéntesek százai segítik. Működésüket kizárólag kis összegű online adományokból finanszírozzák, nem fogadnak el anyagi támogatást közintézményektől vagy magánvállalkozásoktól, s reklámok sem jelennek meg a CitizenGO oldalain.

A csapat civil vezetőkből és szakemberekből áll, a család és a szabadságjogok területéről. Legfontosabb értékeiknek a kezdeményezést, az átláthatóságot, a gyorsaságot, hitelességet, elkötelezettséget, függetlenséget, elhivatottságot és ésszerűséget tartják. A CitizenGO nem függ más szervezettől, politikai párttól, vállalattól vagy lobbicsoporttól, kezdeményezéseiket a tagoknak és nem a másoknak való megfelelés irányítja.

„A CitizenGO hittel dolgozik – fogalmaznak. – Hisszük, hogy a közjót szolgáljuk tevékenységünkkel, és a világ megváltoztatása izgalmas vállalkozássá válhat. Az érdeklődők megismerhetik sajátos hozzáállásunkat abból, ahogyan dolgozunk.” Hangoztatják ugyanakkor, hogy nem támaszkodnak ideológiai dogmákra, hanem minden javaslatuk a tudományon, jogon és az antropológián alapul, ezért racionális kommunikációt folytatnak.

A szervezet tagjai, keresztény elhivatottságuknak megfelelően hiszik, hogy az ember racionális lény, szabad – azaz cselekedetiért maga felel –, erkölcsös – tehát képes különbséget tenni a jó és rossz között –, és Isten képmására teremtetett, így a többi teremtmény felett áll. A CitizenGO célja, hogy minden ember méltóságát tiszteletben tartsák, s figyelembe vegyék az ebből fakadó jogokat. Ezek: az élethez való jog és annak védelme a fogantatás pillanatától a természetes halálig, a testi épséghez és egészséghez való jog, az emberi méltósághoz és a jó hírnévhez való jog, a lelkiismereti és szólásszabadsághoz való jog, a nevelés és oktatás szabad megválasztásának joga, az információszabadság, az egyesülési és gyülekezési jog, a vallásszabadság egyéni és kollektív gyakorlásának joga, a házasság intézményének tisztelete, a gyermekek neveléséhez való jog, a munka és a foglalkozás szabad megválasztásához, a vállalkozáshoz való jog, a magántulajdonhoz való jog, valamint a társadalmi életben való aktív szerepvállaláshoz való jog.

Emellett leszögezik, hogy minden jog egyben kötelezettséget is jelent, s a közhatalom gyakorlásakor az erkölcsi szabályoknak megfelelően kell eljárni. A politikai hatalomnak a gazdaságot az egyén szolgálatába kell állítania, a vállalatok pedig felelősséggel tartoznak a társadalom felé azon a területen, ahol a tevékenységüket kifejtik. A CitizenGO tagjai vallják, hogy a család, amely egy férfi és egy nő kölcsönös elköteleződéséből születik, a társadalom alapegysége. „Mivel az ember racionális és szabad lény, aki a döntéseit maga hozza, úgy tekintünk a közéletben való szerepvállalására, mint a társadalom építéséhez való alapvető jogára” – hangsúlyozzák, hozzátéve, a hatalmat gyakorlóknak kötelességük tekintettel lenniük azokra, akik fölött a hatalmat gyakorolják.


A gyermekeutanázia kérdése „a civilizált társadalom alapjait rengeti meg”
Petíciók sora az élet védelmében

A CitizenGO által indított petíciók között van például az „Európának el kell ítélnie az újszülött-gyilkosságot” című, amelynek aláírói az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésének elnökét és hivatalának tagjait szólítják meg. „Szinte hihetetlen, de Európa-szerte számos esetben születnek úgy gyermekek, hogy már fejlett magzatként, a terhesség huszadik hete után hajtanak rajtuk végre abortuszt, de ők túlélik a beavatkozást. Ekkor az esetek nagy részében a születést (abortuszt) követően magukra hagyják őket, míg órákon keresztül küzdenek az első lélegzetvételért. Esetenként halálos injekcióval oltják ki az életüket, vagy megfojtják őket, mielőtt szerves hulladékként a kukába kerülnének. Miután az emberi jogi biztos elutasította a kérdést, továbbá a Miniszteri Bizottság sem erősítette meg, hogy minden újszülöttnek joga van az élethez és az egészségügyi ellátáshoz, kérjük, hogy vegye fel a Közgyűlés napirendi pontjai közé ezt az ügyet, vizsgálják meg a neonatális újszülött-gyilkosságok gyakorlatát és egyértelműen ítéljék el azt!” – áll a petícióban.

Hasonló ügy a belgiumi gyermekeutanázia kérdése. A petíció Fülöp belga királyhoz szólt, kérve, ne írja alá a tavaly februárban elfogadott törvényt. „Ez a törvény egyedülálló, ám irányt mutatna Európa vezetői számára a hasonló törvények bevezetéséhez saját országukban” – érvelt a CitizenGO. Figyelmeztettek arra, megdöbbentő jelentések érkeznek Hollandiából és Belgiumból is az eutanázia szabályozatlan alkalmazásairól. Ráadásul belga orvosok szerint a törvényre orvosi szempontból nincs szükség, mivel kórházi és otthoni környezetben is képesek enyhíteni a beteg gyermekek fájdalmait. Emlékeztettek az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésének tagjai által aláírt nyilatkozatra, amely szerint a törvény „cserbenhagyja a legkiszolgáltatottabb gyermekeket és azt az elfogadhatatlan véleményt hangoztatja, miszerint valaki lehet az életre érdemtelen. Mindez a civilizált társadalom alapjait rengeti meg”.


„Több százezer e-mail eléggé nyomatékos kérés”
Összhangban az alapelvekkel

5 perces interjú: Frivaldszky Edit a CitizenGO magyarországi képviselője
edit
– Mikor és hogyan került kapcsolatba a szervezettel?

– Volt egy madridi családkongresszus, ott találkoztam először ezzel a csapattal, akkor még nem létezett a CitizenGO. Aztán 2012 őszén kezdtem el magyarra fordítani és terjeszteni a petícióikat az Egy közülünk Európai Polgári Kezdeményezés kapcsán kialakult ismeretségi körömben. Tavaly nyáron kértek fel hivatalosan, és novemberben indult el a tulajdonképpeni munka.

– Vannak segítői? Együttműködik más civilszervezetekkel?

– Egy önkéntes kollégám van. Januárban szervezek egy képzést az érdeklődő civilszervezeteknek. Egyébként CitizenGO-petíciót írni nagyon egyszerű, és akárki megteheti a honlapon található útmutató alapján.

– Bármilyen petíció megjelenhet?

– Bárki kezdeményezhet petíciót, de azért ez alapvetően egy keresztény szellemiségű internetes oldal, a CitizenGO pedig egy eszköz a keresztény értékrend tudatosítására. Azok a petíciók jelennek meg, amelyek az alapelveinkkel összhangban vannak.

– Hogyan működik ez az eszköz a gyakorlatban?

– Ha valaki ír egy petíciót, az a barátai és családja körében terjesztheti, s aki támogatandónak tartja, az aláírja a honlapon, illetve tovább terjeszti.

– Kik kapják a hírlevelüket?

– A CitizenGO kétmillió tagja.

– Milyen formában jutnak el a petíciók a címzettekhez?

– Ezeknek a formája, szövegezése inkább egy levélhez hasonlít. Ha az érintettnek van működő e-mail címe, akkor minden aláírótól kap egy-egy levelet. Több százezer e-mail eléggé nyomatékos kérésnek számít, ezért voltak már eredményes kezdeményezések a fiatal szervezet életében. Ha viszont a címzettnek nincs értelme e-mailt küldeni, mint például a belga király esetében, akkor a kollégák kinyomtatják a levelet az aláírásokkal, és úgy adják át a címzettnek.