Belföld
Korszerűsített szociális képzések
Több mint tizenötezer szakember vett részt az ötmilliárd forint keretösszegű, két év futamidejű program tanfolyamain

Január végén zárul a Szociális képzések rendszerének modernizációja című kiemelt projekt, amelynek eredményeként több mint tizenötezer, szociális és gyermekvédelmi területen dolgozó szakember vett részt korszerű tudást adó tanfolyamokon. A Nemzeti Család- és Szociálpolitikai Intézet és az Apor Vilmos Katolikus Főiskola együttműködésével megvalósított, uniós támogatású program 2013 februárjában indult azzal a céllal, hogy megoldást nyújtson a kötelező továbbképzési rendszer hiányosságaira, kiegyenlítse a területi egyenlőtlenségeket. Korábban ugyanis a szociális ágazatban dolgozók gyakran kényszerültek arra, hogy olyan tanfolyamokat végezzenek el, amelyek legfeljebb rokonságban álltak saját szakterületükkel, mivel nem volt számukra elérhető távolságban igazán megfelelő képzés.
Az ötmilliárd forintos projekt keretében összesen hetvenötféle képzést dolgoztak ki és bonyolítottak le, ezeken országszerte több mint nyolcszáz csoportban tizenötezer-háromszázan vettek részt, közülük sokan több tanfolyamot is elvégeztek. A szociális szakma számára meghatározó jelentőségűnek nevezte a programot Fűrész Tünde család- és népesedéspolitikáért felelős helyettes államtitkár a projekt tegnapi zárórendezvényén. Reményét fejezte ki, hogy a résztvevők valóban hasznosítható tudást kaptak, amely még hatékonyabbá teheti áldozatos munkájukat. Azt kérte, hogy a különböző területekről érkező szakemberek tartsák fenn a kialakult jó együttműködést.
Czibere Károly szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár képviseletében megjelent Krizsán Ildikó, a Szociális és Gyermekjóléti Szolgáltatások Főosztályának vezetője arról beszélt, hogy a mostani projekt lezárása után minden bizonnyal újabb programok indulnak majd, szintén EU-s pályázati rendszerben, hiszen a friss megoldásokat, módszereket folyamatosan igényli a szakma. Közölte, az összes, szociális ismereteket adó felsőoktatási intézményt bevonják a munkába, hogy az általuk adott képzések is megújuljanak.
A jelenlegi projekt négy részből áll, a legtöbben a negyvenórás továbbképzéseken vettek, illetve vesznek részt különféle területeken: családvédelem, családgondozás, gyermekjóléti alapellátás, gyermekvédelmi szakellátás, idősek szociális ellátása, pszichiátriai és szenvedélybetegek szociális ellátása, fogyatékosok szociális ellátása és rehabilitációja, hajléktalanellátás. A nevelőszülőknek és befogadó szülőknek indított tanfolyamok összesen négyezer-hatszáz fővel zajlottak, de a háromszáz órás vezetőképzés és az ötvenórás szakmaközi együttműködés fejlesztését segítő képzések is több száz szakembert vonzottak.
A legnagyobb érdeklődés az idősek szociális ellátásával kapcsolatos tanfolyamok iránt volt, ezeken vett részt a jelentkezők több mint fele. A képzésekre a legtöbben Szabolcs-Szatmár-Bereg megyéből jelentkeztek, ezt követte Pest és Békés megye, Budapest és Hajdú-Bihar megye. Legkevesebben Nógrád és Vas megyében érdeklődtek a tanfolyamok iránt.
A projekt során kidolgoztak egy új webes felületet is a személyes gondoskodást végzők nyilvántartására.
A tananyagok továbbra is elérhetőek az Apor Vilmos Katolikus Főiskola honlapján.
Nyilvánosak a keresztféléves ponthatárok
Tegnap délutántól már szabadon elérhetők az idei felsőoktatási keresztféléves ponthatárok a www.felvi.hu oldalon. A hivatalos oldalon közzétett adatok szerint a Pécsi Tudományegyetem Pénzügy és Számvitel Szakára kellett a legtöbb, 372 pont a bekerüléshez, míg a Budapesti Kommunikációs Főiskolán a kommunikáció és médiatudomány angol nyelvű, költségtérítéses szakon 348 volt a határ. Mesterképzésben a maximális pontszámot kellett elérni a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen az orvostechnológiai képzésen. Azok a diákok, akik a jelentkezéskor megadták mobilszámukat, az általuk megjelölt szakok ponthatárairól a hivatalos kihirdetést követően SMS-ben is kaptak értesítést. A februárban induló keresztféléves képzésekre csaknem hatezren jelentkeztek, közülük legtöbben állami ösztöndíjas mesterképzéseket jelöltek meg első helyen. (LMA)