Belföld

Kerekasztal: alakuló munkacsoportok

Létrehozná a Klik központi közalkalmazotti tanácsát a Tanítanék Mozgalom, a Pedagógusok Szakszervezete nem enged a huszonötből

Megkezdik a munkát ezen a héten a köznevelési kerekasztal munkacsoportjai – tudatta lapunkkal az Emberi Erőforrások Minisztériuma. Közben a Tanítanék Mozgalom alternatív kerekasztal megalakításán dolgozik.

Ezen a héten mindhárom „emmis” munkacsoport megalakul, hétfő estig jelölik ki a delegáltakat a köznevelési kerekasztal tagjai – tájékoztatta lapunkat az oktatási államtitkárság. Amint arról már beszámoltunk, a kerekasztal plenáris ülései között hat munkacsoport folytatja majd a szakmai tárgyalásokat, ezek közül hármat koordinál az Emberi Erőforrások Minisztériuma, ezek a pedagógus-életpályával, a Klikkel, illetve a minisztérium háttérintézményeivel – az Oktatási Hivatallal és az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézettel – foglalkozó munkacsoportok. A szaktárca közölte, a kerekasztal minden tagja delegálhat képviselőket minden munkacsoportba. Hozzátették, ülésezési rendjükről maguk a munkacsoportok döntenek majd az alakuló üléseken.

Eközben a Tanítanék Mozgalom „alternatív kerekasztal” létrehozásán fáradozik. Ennek első lépéseként ma „Civil Közoktatási Platformot” alakítanak a fővárosban azzal a céllal, hogy „az oktatás különböző területein működő civil szakmai szervezetek és hálózatok közötti együttműködés terepéül szolgáljon”. Az első összejövetel napirendjén a „helyzetértékelés” és az „elvárások összehangolása” szerepel.

Megírtuk: a „pedagóguslázadás” elindítója valójában nem a Herman Ottó, hanem a szintén miskolci Földes Ferenc Gimnázium volt. A Földes közalkalmazotti tanácsa tavaly májusban kereste meg a város többi gimnáziumának közalkalmazotti tanácsait azzal, hogy kössenek szövetséget a problémák megoldása érdekében. Most úgy tűnik, a Földes visszaveszi a kezdeményezést, a gimnázium KT-elnöke, Szűcs Tamás jegyzi ugyanis a Tanitanek.com honlapon a Klik központi közalkalmazotti tanácsával kapcsolatos indítványt, amely szerint sürgősen meg kellene tartani a választásokat, hogy létrejöhessen az intézményfenntartó munkavállalóit képviselő szervezet.

„Cselekvő összefogásra” hív közleményében a Pedagógusok Szakszervezete, „kezét nyújtja minden szakszervezetnek, minden civil szervezetnek, szülőnek és nagyszülőnek, tanulónak és tanulni vágyónak, akik fenn akarják tartani a Kossuth téri tüntetésen magasra emelt zászlókat”. A PSZ leszögezi: „nem enged a huszonötből”, kitart követelései mellett, és a pedagógusok sztrájkbizottságának tagjaként továbbra is tárgyal a kormány képviselőivel, „tárgyal, de azokról a kérdésekről, amelyeket szükségesnek, fontosnak tart”.

Galló Istvánné PSZ-elnök közölte: megkezdik a sztrájk szervezését.