Belföld

Jórészt zökkenőmentesen zajlik az iskolák működtetésének átadás-átvétele

5 perces interjú: Horváth Péter, a Nemzeti Pedagógus Kar elnöke

Stabilizálódott az intézményfenntartó anyagi helyzete, az iskolákban rendelkezésre állnak a napi feladatellátáshoz szükséges dolgok.

– Melyek a Nemzeti Pedagógus Kar legfontosabb eredményei és céljai?

– Aktívan részt veszünk a Köznevelési Kerekasztal munkájában, és ott jelentős eredményeket értünk el. Az egyik legfontosabb, hogy stabilizálódott az intézményfenntartó anyagi helyzete, az iskolákban rendelkezésre állnak a napi feladatellátáshoz szükséges dolgok. A működtetés átalakításával kapcsolatos tapasztalatokról a januári átadás után, a tavasszal lehet majd beszélni, reményeink szerint növekszik az intézményi önállóság, és például a bérbe adott termekért, csarnokokért kapott pénzt az iskolák felhasználhatják fejlesztéseikhez. Komoly eredménynek tartom a pedagógusok adminisztrációs terheinek csökkentését, a minősítési eljárás egyszerűsödését, illetve azt, hogy kettő helyett csak ötévenként kerül sor ellenőrzésre. Nem sikerült azonban még gördülékennyé tenni a nyugdíjas kollégák továbbfoglalkoztatását, amelyhez jelenleg is egyéni kérelem kell, valamint továbbra is fenntartjuk, hogy a huszonhat tanóra a minőség rovására mehet. Ezeken a területeken van még tennivaló, és az sem elhanyagolható probléma, hogy a minimálbér növekedése inflálja a pedagógus-béremelést.

– Az eredményekhez visszatérve: sikerült-e már általánosan elfogadottá tenni a pedagóguskart, aktívan jelen vannak-e minden iskolában?

– Elismerik a szakmai munkát, amit végzünk, nem kapunk kritikákat, bár akadnak, akiket továbbra sem tudunk meggyőzni arról: jó, hogy létrejött a kar. Pedig a pedagógusok véleményének megjelenítése olyan lehetőség, amivel érdemes élni. Ezt már sokan látják, és például amikor javaslatokat várnak tőlünk – mint legutóbb a lemorzsolódás elleni lépésekkel kapcsolatban –, szervezeteinktől és magánszemélyektől egyre több válasz érkezik a körkérdésekre, tehát nő a tagság aktivitása.

– Visszajelzéseik alapján hogyan halad az önkormányzati működtetésű intézmények állami működtetésbe vétele?

– Gyorsabban halad, mint arra előzetesen számítottunk, de ez érthető, hiszen a jövő évi költségvetés és a működtetésben részt vevő cégekkel való szerződéskötések miatt mielőbb tiszta helyzetet kell teremteni. Kevés önkormányzatnál van konfliktus, nagy többségben zökkenőmentesen zajlik az átadás-átvétel. Az, hogy a működtetés is ilyen zökkenőmentes lesz-e, majd elválik, az viszont elképzelhető, hogy a jövő évre működtetésre tervezett összeg kevés, de ígéret van arra, hogy ilyen esetekben pótolják a hiányzó összeget.