Belföld

Jól jöhetnek a prezentációs képességek

Míg az írásbelinél utólag már nem lehet módosítani, a szóbeli előnye, hogy a tanárok reakcióit figyelve korrigálható a válasz

Sok érettségiző már a szóbeli vizsgákra készül. Megfelelő öltözet, bejáratott cipő, szemkontaktus, köszönés, bemutatkozás, a vizsgáztatók reakcióira való odafigyelés – jó tanácsok a júniusi megméretés előtt.

érettség
Ezen a héten a többi között a fizika, a francia, az olasz, a spanyol nyelvi és a filozófia írásbeli érettségik zajlanak (Fotó: Hegedüs Róbert)

A múlt héten zajlottak az írásbeli nemzetiségi nyelv és irodalom, latin és héber nyelv, biológia, kémia, földrajz, informatika, ének-zene, művészettörténet és belügyi rendészeti ismeretek vizsgák. Ezen a héten a fizika, a rajz és vizuális kultúra, a szakmai előkészítő tárgyak, a francia, olasz és spanyol nyelv, a filozófia, a mozgóképkultúra és médiaismeret, valamint a dráma írásbelikre kerül sor.

Az írásbeli érettségik időszaka május 26-ig tart. Az emelt szintű szóbelik jú­nius 4. és 11. között, a középszintűek pedig június 15. és 26. között lesznek.

A szóbeli érettségi vizsgákhoz számos jó tanáccsal szolgál a Felvi.hu. Amint a portál írja, a szóbelizés nagy megpróbáltatás az izgulósabb típusú diákoknak, ugyanakkor jó lehetőség arra, hogy – a tárgyi tudás mellett – megcsillogtassák prezentációs, kommunikációs képességüket, ez pedig gyakorolható, fejleszthető. Ennek később, az egyetemi tanulmányok, de az álláskeresés során is hasznát vehetik majd.

A szóbeli vizsgahelyzetekben a problémamegoldás, analizáló képesség is mérlegre kerül, a tanárok kérdezhetnek az elméleti anyag lehetséges gyakorlati hasznosításáról, a mindennapokban megjelenő vonatkozásairól is. Az áttekintett tananyaggal kapcsolatban ezért érdemes saját kérdéseket készíteni, különös tekintettel a súlyponti témákra. Nem árt elbeszélgetni a vizsgán már átesett
diáktársakkal, vagy akár próbavizsgát is szervezhetnek a barátok. Hasznos lehet az is, ha az érettségiző tükör előtt gyakorolja a beszédet.

Nem szabad megfeledkezni arról, hogy a szóbeli vizsgán sokat számít a megjelenés. „Professzionális fellépés, megfelelő öltözet és a zavaró tényezők kiiktatása: ezek teszik kényelmesebbé az amúgy szorongató helyzetet. Ide tartozik, hogy a vizsgára szánt öltözetet, ruhát-cipőt érdemes bejáratni” – hangsúlyozza a Felvi.hu. Fontos, hogy időben érkezzen a vizsgázó, ezért az esetleges forgalmi dugókra is számítva induljon el otthonról. A vizsga előtti utolsó tíz perc a témára való fókuszálás ideje, nem pedig az idegeskedés vagy a tanultak görcsös ismétlésének legalkalmasabb időpontja.

A vizsga abban a pillanatban kezdődik, amikor a terembe lépünk – szögezik le a szakemberek. Először köszönjünk, mutatkozzunk be, figyeljünk az utasításokra, próbáljunk természetesen reagálva válaszolni a kérdésekre. Nagyot lendíthet az értékelésen a szemkontaktus, a megfelelő testtartás. A vizsga tárgyához ragaszkodni kell a beszélgetés során. Ha egy kérdésre nem tud azonnal válaszolni a diák, azt be lehet ismerni, és – akár hangosan is – tovább gondolkodni a megoldási lehetőségeken. Míg az írásbelinél utólag már nem lehet módosítani, a szóbeli előnye, hogy a tanárok reakcióit figyelve korrigálható a válasz.

A vizsgáztatók általában öntudatlanul is jelzik, mikor ér az érettségiző a rendelkezésre álló idő végére. Ha hátradőlnek, záró-kérdést tesznek fel, összefoglalást kérnek, esetleg a hátunk mögötti órát kezdik figyelni, akkor le kell zárni a gondolatmenetet.

A szakportál javaslata szerint az érettségi tapasztalatait érdemes írásban rögzíteni, meghatározni azokat a pontokat és készségeket, amelyek fejlesztésével a későbbiekben a vizsgahelyzetekben jobban teljesíthet
a diák. Esetleg a tanárok véleményét is ki lehet kérni.

Jó tudni, hogy ha a diák úgy gondolja, nem a megfelelő jegyet kapta a feleletre, élhet kifogással. Előtte azonban nem árt tanulmányozni a jogorvoslati lehetőségeket és szakértő segítségét kérni.