Belföld
Indul a felsőoktatási bérfejlesztés
Balog Zoltán: Ma már nincs hiány az egyetemeken, főiskolákon, sőt a megtakarítások jelentős fizetésemelést tesznek lehetővé
Három lépcsőben, a teljes oktatói-kutatói kör bére nőni fog, első lépésként jövő januártól tizenöt százalékkal – jelentette be tegnap Balog Zoltán. Az emberi erőforrások minisztere a kormány előző napi döntését ismertetve a távirati iroda tudósítása szerint elmondta: a 2016. januári tizenöt százalékos növelést 2017-ben és 2018-ban további öt-öt százalékos béremelés követi. Összességében – a korábbi emelést is beleszámítva – így huszonhét százalékos növekedésre számíthatnak a felsőoktatásban dolgozó oktatók-kutatók.
A felsőoktatásban különösen igaz, hogy a magyar reformok működnek – hangsúlyozta Balog Zoltán. A három éve megkezdett átalakítások mára olyan eredményeket hoztak, amelyeknek köszönhetően eljutottak egy komoly béremelésig. A tárcavezető emlékeztetett a felsőoktatási kerekasztal 2013-as létrehozására, a jó együttműködés eredményei között említette a szakstruktúra átalakítását, amely a piacképes és a magyar felsőoktatáshoz méltó szakokat támogatja.
Kitért a kancellári rendszer bevezetésére is, amelynek hatására olyan finanszírozási helyzet jött létre, amely három-négy éve még csak vágyálom volt. Ma nincs hiány a felsőoktatási intézményekben, sőt olyan megtakarításra lehetett szert tenni az egyetemeken, főiskolákon, ami a jelentős béremelést lehetővé teszi – mutatott rá Balog Zoltán. Szólt még a duális képzés bevezetéséről is, és megállapította: a felsőoktatási intézmények megértették, hogy a gazdasággal való együttműködés a siker titka.
Palkovics László felsőoktatási államtitkár közölte: a bértábla rendezésének költsége három évre 15,2 milliárd forint, ezt teljes egészében a költségvetés állja. Az októberi adatok szerint csaknem tizenötezer oktatót és ezen belül ezernyolcszáz kutatót érint a bérrendezés. Az egyetemi tanárok bére 2015-ben 437 300 forint, ami jövő januárban 503 ezer forintra, 2017 januárjában 528 ezerre nő, és a 2018-as emeléssel eléri az 554 ezer forintot. Adjunktusok esetében a mostani 218 ezer forintos bér 251 ezerre, majd 257 ezerre nő. A tanársegédeknél a 174 900 forint 201 ezerre, majd 221 ezer forintra emelkedik.
A Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete közölte: bár értékeli a kormány azon szándékát, hogy hét év után napirendre tűzte a felsőoktatási munkavállalók béremelését, de többet várt. A szakszervezet sajnálattal állapította meg, hogy az adjunktusok, tanársegédek béraránya nem emelkedik a professzori alapilletményhez képest, így az egykulcsos adó bevezetéséből adódó keresetkülönbséget sem kompenzálja. Követelik továbbá, hogy az oktatói-kutatói bértábla egészüljön ki a felsőoktatási intézményekben tanári munkakörben dolgozók (például nyelvtanárok) beillesztésével. Nem értenek egyet a tervezett béremelés három évre történő elhúzódásával sem. Véleményük szerint mindez összességében továbbra sem teszi vonzóbbá az oktatói pályát.