Belföld
Hat polgármesterrel nem lehet megegyezni az iskolák átadásáról
Politikai okokból akadályozhatják az átszervezést
Változik az oktatási intézmények működtetése (képünk illusztráció) (Fotó: Varga Imre)
„Úgy tűnik, hat esetben érdemi véleménykülönbség van az önkormányzatokkal, és ők valószínűleg nem írják alá a megállapodást” – mondta Pölöskei Gáborné, a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ, azaz a Klik elnöke Szerencsen, a helyi tankerület fenntartásába tartozó köznevelési intézmények működtetésének átadás-átvételén. Hozzátette, az érintett hat polgármesterrel is tárgyaltak, azonban „itt valami más van, talán politika vagy talán olyan érdekkülönbség, vagy olyan megszólalások, melyekből aztán nehéz kikecmeregni”.
Az intézményfenntartó vezetője a minap a 168 órának – az iskolák működtetésének átadása ellen tiltakozók egyikével, Wittinghoff Tamás budaörsi, volt SZDSZ-es polgármesterrel kapcsolatban – úgy fogalmazott: „Most mi is a kérdés? Hogy ki fizeti a villanyszámlát? Ugye érezzük a helyzet abszurditását? A tulajdon nem változik, a fejlesztéseket ugyanúgy megteheti az önkormányzat, mint korábban. Amúgy a tankerület-vezető asszony már tárgyalt Wittinghoff Tamással szakmai alapon. Igaz, a polgármester úr már elkötelezte magát egy olyan irányba, ahonnan nehéz lesz kijönnie. Ezzel együtt meg fogjuk oldani a helyzetet.” Emlékeztetett, ilyen esetekben jogszabályi lehetőség van rá, hogy miniszteri határozattal vegyék állami vagyonkezelésbe az intézményeket.
Horváth Péter, a Nemzeti Pedagógus Kar elnöke lapunknak nemrég azt mondta, az átadás-átvétel gyorsabban halad, mint arra számítottak, ami érthető, hiszen a jövő évi költségvetés és a működtetésben részt vevő cégekkel való szerződéskötések miatt tiszta helyzetet kell teremteni. Megjegyezte, az, hogy a működtetés is ilyen zökkenőmentes lesz-e, elválik, ám elképzelhető, a jövő évre működtetésre tervezett forrás kevés, de ígéret van arra, ilyen esetekben pótolják a hiányt.