Belföld
Gallónéék meghirdették a sztrájkot
Tankerületenként egy-egy iskolában vigyáznának a tanulókra a pedagógusok az április 20-ra tervezett munkabeszüntetés alatt

Folytatja a szaktárca a tárgyalásokat a pedagógusok sztrájkbizottságával a még vitatott kérdésekről és a munkabeszüntetés feltételeiről, az elégséges szolgáltatásokról is, majd kiderül, hogy az esetleges megállapodással elkerülhető-e az április 20-ra meghirdetett sztrájk – mondta az oktatási államtitkár a Köznevelési Kerekasztal tegnapi ülése után tartott tájékoztatón. Beszélt arról is, hogy több pontban közeledtek az álláspontok a hétfői tárgyaláson, például elvi egyetértés van az oktatást segítő dolgozók jövedelmi helyzetének rendezéséről, csupán a részleteket kell még kidolgozni. Emellett az új intézményfenntartóval kapcsolatban is lát esélyt az elmozdulásra az államtitkár. A kötelező óraszám csökkentésére és a pótlékokra vonatkozó követeléssel kapcsolatban ugyanakkor Palkovics László emlékeztetett a jelentős pedagógusbér-emelésre.
Megkezdi az országos pedagógussztrájk előkészítését április 20-ra a pedagógusok sztrájkbizottsága, a döntésről tájékoztatták Orbán Viktor miniszterelnököt is – jelentette be Galló Istvánné, a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) elnöke tegnapi sajtótájékoztatóján. Hétfőn nem sikerült megállapodni a kormánnyal folytatott hétórás tárgyaláson a még vitatott kérdésekben, ezért megkezdik az előkészületeket a munkabeszüntetésre. Erre a sztrájkbizottság három szervezetének – PSZ, Magyar Közoktatási és Szakképzési Szakszervezet, Oktatási Vezetők Szakszervezete – testületei megadták a felhatalmazást.
Galló Istvánné felsorolta a még nyitott kérdéseket. Ezek az állami intézményfenntartó központ átszervezése az iskolák szakmai, gazdasági és munkáltatói önállóságának érdekében, a pedagógusok kötelező óraszámának huszonkettőre csökkentése, a minőségi munkáért járó bérpótlék visszaállítása, valamint a nevelő-oktató munkát segítők havi rendszeres többletjuttatása. Gallóné sérelmezte továbbá azt is, hogy a tankönyvpiacot a kormány nem kívánja „feloldani”, s a mindennapos testnevelést sem csökkentik heti három órára. Azt a javaslatukat sem fogadta el a kormány, hogy a hit- és erkölcstan fakultatív formában legyen tanulható a jövőben.
A még elégséges szolgáltatásokról a távirati iroda tudósítása szerint azt mondta, minden tankerületnél egy intézményt kell kijelölni, ahol vigyáznak majd a tanulókra, és biztosítják nekik az étkezést, az önkormányzati fenntartású óvodákra ugyanez vonatkozik. A felügyeletet azok látják el, akik nem vesznek részt a sztrájkban, ilyenek biztosan lesznek – tette hozzá Gallóné. A következő hét nap alatt tovább tárgyalnak a kormánnyal a sztrájktörvény alapján.
A Tanítanék Mozgalom (TM) április 15-re szervezett akciójáról megjegyezte, e napon van az első osztályosok beíratása, és valószínűleg ekkor tartanák a holokauszt-emléknapi rendezvényeket is az iskolákban. Szerdán a PM egyeztet a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetével (PDSZ) és a TM-mel. A PDSZ jelezte, csatlakozni fog a PSZ sztrájkjához. A legfrissebb ágazati összesítés szerint a PSZ 24 837 tagja 5,25 százalékos szervezettséget jelent, a Magyar Közoktatási és Szakképzési Szakszervezet 205 tagja 0,04 százalékos, a PDSZ 2690 tagja pedig 0,57 százalékos szervezettségnek felel meg.
Röviden
Megosztott a tanártársadalom a tankötelezettség korhatárában
- Tájékoztató hangzott el a gyógypedagógiai szakszolgálatok átalakításáról a Köznevelési Kerekasztal ülésén, és beszámolót tartott a tartalomfejlesztési munkacsoport vezetője, Csépe Valéria akadémikus is.
- A tankötelezettség korhatárával kapcsolatban Palkovics László oktatási államtitkár hangsúlyozta, Európában tizenhat-tizenhét év a tipikus korhatár, de értékelni kell a helyzetet. Megjegyezte, a magyar pedagógustársadalom megosztott a kérdésben.
- Sipos Imre helyettes államtitkár az aktuális jogalkotási feladatokról számolt be az ülésen. A szakképző intézményeknél a 2017. május–júniusi vizsgákon az ötödik tárgy egy szakmai tárgy lesz, ennek követelményeit jelenítik meg az érettségik szabályozásánál. A szakmai szervezetektől érkezett javaslat a 2017-es vizsgák közismereti tárgyaival kapcsolatban is, kiemelve a történelematlaszok használatának rendezését, amelyről már pozitív döntés született. Beszámolt a következő tanév tervezett rendjéről is: várhatóan három tematikus hét szervezésének lehetőségét teremtik meg.
- A kerekasztal ülése déltől átalakult volna sztrájktárgyalási egyeztetéssé a PDSZ-szel, amely azonban nem tartotta elfogadhatónak a helyszínt, mivel szerinte „a kerekasztal keretében történő sztrájkegyeztetés sérti a sztrájktörvényt és a munka törvénykönyvét”.