Belföld
Elutasítják a gyerekek bevonását
Tárgyalásokon kell rendezni a köznevelés problémáit – vélekedik a többség
Ma ül össze a Köznevelési Kerekasztal, amelyen a kormány bemutatja a diákok leterheltségének csökkentésére vonatkozó koncepcióját, emellett tárgyalnak a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ átalakításának tervéről is. Mára ígért pontos tájékoztatást a Tanítanék Mozgalom is a március 30-ra szervezett egyórás munkabeszüntetéssel kapcsolatban. A Pedagógusok Szakszervezete közölte: azt javasolja, hogy a pedagógusok a jövő szerdán délután négy óra után, munkaidőn kívül fejezzék ki véleményüket a köznevelés helyzetéről.
Eközben a Századvég közvélemény-kutatásából kiderült, a szavazókorú lakosság nagy többsége a problémák tárgyalásos úton való megoldását preferálja, és elítéli a diákok bevonását a tiltakozásba. A megkérdezettek hatvan százaléka válaszolta azt, hogy nem ért egyet azzal a tiltakozási formával, amikor a szülők nem engedték gyermekeiket iskolába. Igaz, a köznevelési rendszerrel szemben meglehetősen kritikusak a válaszadók – negyvenegy százalékuk értékelte közepesre, harmincnégy százalékuk elégségesre vagy elégtelenre azt –, a konfliktus rendezésének módját a tárgyalásokban látja hetvennyolc százalékuk. Csupán huszonegy százalék nyilatkozott úgy, hogy az egyetlen hatékony eszköz a demonstrációk folytatása és az ultimátum.
A magukat jobboldalinak vallók kilencvenkét százaléka áll a tárgyalásos megoldás mellett. A baloldaliak ötvenkét százaléka a tüntetésben hisz, ám a demonstrációpártiak aránya itt is eltérő: az MSZP-szavazók ötvenegy százaléka, az LMP-választók hatvanegy százaléka a tárgyalást tartja jobb módszernek. A radikális megoldások támogatói főként a DK és az Együtt szimpatizánsai a kutatás adatai szerint. „A bizonytalan szavazókat nem lehet megnyerni a demonstrációk folytatásával, ugyanis nyolcvan százalékuk a tárgyalásos rendezés híve” – közölte a Századvég.
Küldöttválasztás a pedagóguskarban
A Nemzeti Pedagógus Kar alapszabálya szerint a 2014-ben megválasztott küldöttek megbízatása két évre szólt, ezért az idén új választást tartanak. A területi küldöttgyűlés tagjainak megválasztása elektronikus úton, a honlapon keresztül történik – olvasható a Nemzetipedkar.hu-n. A választáson való részvételhez (a jelöltséghez és a szavazáshoz) is itt kell regisztrálni, ennek határideje április 19. Annak a pedagógusnak, aki küldöttnek szeretné jelöltetni magát, március 23-ig – azaz a holnapi napig – kell feltöltenie önéletrajzát és egy motivációs levelet. A szavazás március 28-án kezdődik és április 19-én zárul le, április 21-én teszik közzé az ideiglenes eredményt. A jogorvoslati idő lejárta után, május 3-án lesz végleges eredmény, június 1-jéig alakulnak meg a területi küldöttgyűlések, az országos küldöttgyűlést pedig június 18-án tartják.