Belföld
Ellentámadásba lendült Gaskó
Jogi úton akar elégtételt venni a „karaktergyilkosokon” a Liga volt elnöke, miután a rendőrség – nem jogerősen – lezárta a hűtlen kezelés gyanúja miatt folytatott nyomozást
Két és fél évvel ezelőtt puccsot szerveztek ellenem – jelentette ki múlt csütörtökön Gaskó István, a Liga konföderáció és a Vasúti Dolgozók Szabad Szakszervezete Szolidaritás korábbi elnöke, aki jelenleg már csupán – a Szolidaritás kizárása óta néhány száz főt számláló – VDSZSZ Szövetséget vezeti. A sajtótájékoztatóról, amelyre lapunkat nem invitálták, a meghívott médiumok közül pedig csak ketten mentek el, csupán az ATV tudósított. Gaskó közölte, a „puccs” után a szakszervezet érdekvédelmi alelnöke, Bárány Balázs Péter „olyan hazugságkampányt kezdett, aminek semmi alapja nem volt”. A „példa nélküli hadjárat” oda vezetett – magyarázta – , hogy amikor az utcán egy idegen felismerte, annyit mondott, „tolvaj”. Most azonban a rendőrség „bűncselekmény híján megszüntette a nyomozást, nem volt gyanúsított, tehát nincs bűncselekmény” – szögezte le Gaskó.
Vagyis szerinte „alaptalanul hurcolták meg a nevét a notórius följelentők”, ezért pedig „súlyos árat kell fizetniük”. Jogi úton kíván elégtételt venni, mint mondta, kártérítési pert indítanak, de lehet, hogy hamis vád miatt is feljelentést tesznek. „Remélem, lesütött szemmel kell járniuk az országban és rájuk fogják kiabálni az utcán, hogy áruló meg hogy karaktergyilkos” – fogalmazott. Bejelentette, megtörtént a vádemelés Bárány Balázs ellen zaklatás miatt, mivel volt barátja „éjjel-nappal küldözgette a zaklató sms-eket” neki. A lapunk birtokába jutott vádirat szerint 2015 második félévében – vagyis akkoriban, amikor egyre-másra kerültek nyilvánosságra a Gaskót kényelmetlenül érintő dokumentumok – Bárány összesen huszonhat, „több esetben sértő tartalmú” üzenetet küldött volt barátjának, „többnyire a késő délutáni és esti órákban azzal a céllal, hogy Gaskó István magánszférájába és mindennapi életébe önkényesen beavatkozzon, őt ezzel zavarja”.
A Bárány által elkövetett „bűncselekmény” megítélése érdekében idézünk néhány sms-t. „Ma azokat tagadtad meg, akik révén eljuthattál a csillagokig. Gondolkozzál amiről írtam, Neked akit olyan sokáig barátomnak hittelek.” „A tízparancsolat egyike: ne lopj! Legalább gyóntál már?” „Szarka koma! Mikor adjátok vissza a VDSZSZ Szolidaritás pénzét?” „Muszáj zárni az ajtókat. Tartunk a tolvajoktól. Tudod, a hollóházi porcelánok egy része sincs meg. Több, mint egymillió forintba került. Fő az óvatosság, gondolom megérted.” „Pista, elképesztő, milyen gátlástalanul vagy képes hazudozni. Másokat, akiknek a bizalmát eloroztad, a magad érdekében, bár vétlenek, megkísérled bajba sodorni. /…/ Mégis csak ti voltatok elszállásolva a hotelekben. Ne járasd le mégjobban magad.” „Legyen olyan napod, mint amilyet tetteiddel tagtársaidnak nap, mint nap szerzel!” És így tovább.
A vádiratban az ügyészség rögzíti: „Gaskó István az üzeneteket a munkahelyén és a Budapest XIV. kerületi lakóhelyén olvasta, amelyek őt felzaklatták.”
A VDSZSZ Szolidaritás elnöke, Halasi Zoltán, és érdekvédelmi alelnöke, Bárány Balázs által tett feljelentések eredményeként indult nyomozás lezárásával kapcsolatban nemrég megírtuk: az arról szóló határozat áttanulmányozása után a vasutas-szakszervezet nevében eljáró Halasi panaszt nyújtott be a nyomozást lefolytató BRFK Korrupciós Bűnözés Elleni Osztálynál, illetve a Fővárosi Főügyészségen, mivel álláspontja szerint a döntés jogszabálysértő. A fellebbezés miatt a nyomozás lezárása nem jogerős. Halasi lapunknak azt mondta, a nyomozás közel két és fél éves tartama ellenére egyes témakörök teljes kivizsgálása nem történt meg, a szakszervezet által a hatóságnak átadott iratokat nem vették figyelembe, az általuk indítványozott tanúkihallgatások, szembesítések nem történtek meg. Nem került sor a vagyonkezelői felelősség, illetve a szakszervezeti bankszámlák és bankkártya feletti rendelkezés tekintetében a határozatban is megjelölt Gaskó István meghallgatására sem. Tanulságos a nyomozás lezárásáról szóló határozat indoklása, amely szerint „az eljárás során beszerzett adatok kétséget kizáró módon nem támasztották alá a vagyonkezelői kötelezettségszegést, és azzal okozati összefüggésben álló szándékos vagyoni hátrány okozását”.
Vegyük például azt a pontot, hogy „Gaskó István a Szövetség elnöke a 2012-2015 május közötti időszakban 6.690.985 forintot feltehetően nem a Szövetség működésével kapcsolatban használt fel, hanem a pénzt magáncélú szolgáltatások, illetve fogyasztási cikkek vásárlására fordította, de a Szövetség költségére számolta el” – itt szállodai és éttermi szolgáltatásokról, gépkocsihasználatról, műszaki eszközök vásárlásáról van szó a határozat szerint.
Mint írják, „kétséget kizáró módon nem igazolható, hogy az egyes szolgáltatások igénybevétele milyen célból, és pontosan ki által történt meg”, és mivel „a gépjárműhasználat dokumentálása a szervezetnél nem történt meg /…/ így magáncélú, vagy a Szövetség érdekeitől eltérő használat során felmerült költségek elszámolása kétséget kizáró módon nem igazolható”. Továbbá „a szervezet céljaitól eltérő pénzfelhasználás nem támasztható alá az éttermi számlák esetében sem, tekintettel arra, hogy az eddig rendelkezésre álló adatok alapján rekonstruálni azt, hogy az egyes számlák esetében a szolgáltatást milyen célból, ki és kivel vett igénybe, nem lehetséges”. Hasonló a helyzet a nyomozók szerint a szállodai szolgáltatásoknál is: „a rendelkezésre álló adatok alapján egy-egy tétel jogossága vagy jogszerűtlensége nem igazolható kétséget kizáró módon”.
Bár nem a legjelentősebb tételről van szó, de érdekes, amit az Audi-ügyben megállapítottak. Annak idején beszámoltunk róla, a full extrás gépkocsit Gaskó 4,8 millióért vásárolta a Szövetségtől, később pedig arról értesültek, egy autókereskedő 8,59 millióért hirdette eladásra a járművet. A rendőrség viszont kiderítette, hogy „a továbbértékesítés alkalmával a kialkudott vételár nem tért el jelentősen a Szövetség részére megfizetett összegtől”, ezért „az ügylettel kapcsolatban bűncselekmény elkövetésének gyanúja vagyoni hátrány okozásának hiányában a rendelkezésre álló adatok alapján nem állapítható meg”.