Belföld

Ellenőrizték a nem állami iskolákat is

A támogatások felhasználásáról vezetett nyilvántartások hiánya veszélyeztette az elszámoltathatóságot az ÁSZ szerint

Szabályosan történt a támogatások igénylése és elszámolása, de a pénz nem mindig jutott el az intézményekhez – állapította meg az Állami Számvevőszék, amely 2015 és 2017 között összesen tizenkét nem állami iskolafenntartó gazdálkodását ellenőrizte.

Befejezte az Állami Számvevőszék (ÁSZ) a nem állami köznevelési intézmények fenntartóinak ellenőrzését, amelynek során a központi költségvetésből kapott támogatások felhasználását vizsgálta. Az ÁSZ megállapította: az állami támogatások igénylése és elszámolása szabályszerűen történt, azonban hiányosságok voltak a belső szabályozottság területén. A támogatások felhasználásáról vezetett nyilvántartások hiánya, a pénzügyi beszámolók hibái és hiányosságai veszélyeztették az elszámoltathatóság követelményének érvényesülését – közölte tegnap a számvevőszék, hozzáfűzve, sérült az átláthatóság követelménye, mivel a fenntartók nem tettek eleget a nyilvánosság tájékoztatására, a közérdekű adatok közzétételére vonatkozó kötelezettségüknek.

Az ÁSZ 2015 és 2017 között összesen tizenkét nem állami humán szolgáltató intézményeket fenntartó szervezetnél – alapítványoknál, közalapítványoknál, nonprofit gazdasági társaságoknál – folytatott le ellenőrzést. Az ellenőrzött fenntartók akkoriban huszonhárom intézmény működtetésével gondoskodtak, feladatellátásuk területileg – a hozzájuk kapcsolódó 387 tagintézménnyel és telephellyel – szinte az ország egész területére kiterjedt, és egy kivételével a köznevelés területén működtek.

A számvevőszék elemzése szerint fenntartók a költségvetési támogatásokat többsé­gében szabályszerűen adták át intézmé­­­nye­i­k­­nek, bár 2012–2013 között előfordult, hogy nem adták át a teljes összeget, 2014-től pedig a jogszabály már nem írta elő a fenntartók számára a támogatás teljes körű átadásának kötelezettségét. A vizsgálat feltárta azt is, hogy az ellenőrzött fenntartók jelentős része a szabályozási kereteket nem a jogszabályi előí­rásokkal összhangban alakította ki, alapvető hiányosságok voltak a számviteli, valamint az iratkezelési szabályozás terén. Jelentős részük a törvényi előírás ellenére nem végezte el az intézmények pedagógiai programjában meghatározott feladatok végrehajtásának értékelését, az értékelési kötelezettségnek eleget tevő fenntartók pedig több esetben nem hozták nyilvánosságra az értékelés eredményét.

Az ÁSZ hetvenegy javaslatot fogalmazott meg a fenntartók vezetői részére, az ellenőrzöttek a javaslatok hasznosítása érdekében szükséges intézkedési terveket elkészítették.