Belföld

Diákparlament: ősszel kezdődik a küldöttek kiválasztási folyamata

Büszke a kerekasztal eredményeire a szakszervezet

Februárban ülnek össze a középiskolák delegáltjai, hogy „a demokráciát tanulva” az oktatás időszerű kérdéseiről tárgyaljanak. A Köznevelési Kerekasztal tagjai ma tizedik alkalommal gyűlnek össze. A pedagógus-szakszervezetek ismét bírálták a fórumot.

Az Országos Diákparlament 2014 után 2017 februárjában ismét Székesfehérváron ülésezik – jelentette be Sipos Imre köznevelésért felelős helyettes államtitkár tegnap a Fejér megyei városban. A távirati iroda beszámolója szerint hangsúlyozta, hogy a köznevelési rendszerben megvannak azok a fórumok, amelyeken a középiskolás diákság elmondhatja véleményét. Példaként említette, hogy sok iskolában kiváló diákönkormányzatok, több településen diáktanácsok működnek. Az Országos Diákparlamentet a törvény értelmében háromévente kell összehívni.

Cser-Palkovics András (Fidesz) polgármester emlékeztetett arra, hogy már a 2014-es diákparlament idején jelezték, szívesen lennének ismét házigazdák. Mint mondta, ezúttal is az ország minden részéből több száz fiatal érkezik majd a városba, hogy a demokráciát tanulva, a felnőtteknek példát mutatva tárgyalja meg a diákokat érintő problémákat. Mészáros Attila alpolgármester közölte, a hagyományok szerint felmenő rendszerben lesz a küldöttválasztás: szeptemberben az iskolai küldöttek, október-novemberben pedig a megyei delegáltak kiválasztása történik meg, így összesen háromszázhúsz fiatal érkezik a városba a háromnapos rendezvényre.

Ma – immár tizedik alkalommal – ismét összeül a Köznevelési Kerekasztal. Miután Sipos Imre a múlt héten levélben tájékoztatta az iskolaigazgatókat az elért eredményekről, a Pedagógusok Sztrájkbizottsága közleményt adott ki, amelyben arról írt, a kormány az eredetileg a szakszervezetek huszonöt pontjában javasolt megoldásokat „tárgyaltatta meg” a kerekasztallal, és ennek nyomán születtek meg végül a döntések. Vagyis szerintük a kerekasztal-tárgyalások nyomán született eredmények valójában nekik tulajdoníthatók. Követelik, hogy a kormány térjen vissza a tárgyalóasztalhoz, mert „a sztrájkbizottsággal való egyeztetés nem mérlegelés kérdése, és nem helyettesíthető semmilyen más, a kormány által egyoldalúan létrehozott fórummal”.