Belföld
Átszervezhetik a gyakorlóiskolákat
Rétvári Bence szerint sem lehet Ságvári Endréről intézményt elnevezni
Rétvári Bence
„Személyes véleményem és a hatályos jogszabályok szerint sem elfogadható, ha Ságvári Endréről állami köznevelési intézmény van elnevezve, különös tekintettel a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Történettudományi Intézetének az utcanév-változtatások során Ságvári Endréről kialakított egyértelmű állásfoglalását követően” – írta Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára Szávay István jobbikos képviselő kérdésére válaszolva. Rétvári közölte ugyanakkor, a Ságvári Endre Gyakorlógimnázium fenntartója, a Szegedi Tudományegyetem eddig nem jelzett névváltoztatást, márpedig – a törvényben rögzített határidők miatt – erre csak a nyári szünetben lenne lehetőség akkor, ha május végéig az egyetem kezdeményezné. Hozzátette, a gyakorlóiskolák felülvizsgálata folyamatban van, több átszervezésre is sor kerülhet, előtte azonban a minisztérium egyeztet az érintettekkel.
Ismert, 2013 óta közterület, 2014. január elsejétől pedig már cég, civilszervezet, sajtótermék és közintézmény sem viselheti olyan személy nevét, aki a huszadik századi önkényuralmi politikai rendszerek megalapozásában, kiépítésében vagy fenntartásában vezető szerepet töltött be. A tilalmi rendelkezés szerint kétes esetekben az MTA állásfoglalása alapján kell eljárni. Ságvári nevének használatát az MTA a „nem javasolt” kategóriába sorolta.
A Szegedma.hu 2013. májusi cikke szerint az egyetem rektora megtartaná a már jól ismert „védjegyet”, az iskola nevéből csak az Endrét száműzné. Ugyanakkor Bor Zsolt, a Ságváriban végzett fizikus akadémikus véleménye az, hogy „egy mondvacsinált kommunista hős” helyett más nevet kell választania az intézménynek. Javasolta, fontolják meg Klebelsberg Kuno kultuszminiszter nevének felvételét, mivel ő különösen sokat tett a városért, többek között neki köszönhető az egyetem letelepítése, a Dóm tér, a fogadalmi templom, a klinikák, a gyógyszerészkar és a tanárképző épületének felhúzása, ő kezdeményezte a szabadtéri játékokat, s a Hősök kapuja is Klebelsberg ötlete volt.