Belföld
Átsorolások: ösztöndíjasból önköltséges
Az intézmények egy minimális átlagot is meghatározhatnak, amely alatt csak fizetős formában tanulhat tovább a hallgató

Bár júliusban kiderül, hogy ki kerül be állami ösztöndíjas, illetve önköltséges képzésre, de nem dőlhetnek hátra az ingyen tanulók sem, a fizetős hallgatóknak pedig minden tanév végén van esélyük, hogy ösztöndíjas helyet szerezzenek – hívja fel a figyelmet az Eduline.hu. A portál összegyűjtötte a legfontosabb tudnivalókat az átsorolásról. Így például, aki állami ösztöndíjas helyre kerül be, az első tanévben biztosan ingyen tanulhat. A beiratkozáskor alá kell írni a hallgatói nyilatkozatot, amelyben a diák vállalja, hogy a képzési idő legfeljebb másfélszerese alatt megszerzi a diplomát, és a végzés utáni húsz éven belül legalább a képzési időnek megfelelő ideig Magyarországon dolgozik majd – ellenkező esetben vissza kell fizetnie a képzés árának felét, illetve egészét.
Fizetős helyre akkor sorolnak át valakit, ha az utolsó két olyan félévben, amelyben aktív volt a hallgatói jogviszonya – vagyis beiratkozott –, nem szerezte meg az előírt kreditek legalább felét. Emellett az intézmény egy minimális átlagot is meghatározhat, amely alatt csak önköltséges formában tanulhat tovább a hallgató. Akkor is átsorolják a diákot, ha már kicsúszott a támogatott időből – ez a képzési idő másfélszerese –, elfogytak az állami félévei, vagy felmondta a hallgatói nyilatkozatot. Nem sorolhatják át azt, aki még csak egy szemesztert végzett el, vagy ha betegség, baleset, szülés vagy más, fel nem róható ok miatt nem tudta befejezni a szemesztert. A megüresedett állami ösztöndíjas helyekre a legjobb tanulmányi eredménnyel rendelkező, önköltséges hallgatókat sorolják át.
Az átsorolásról szóló döntést legkésőbb a következő tanév kezdete előtt harminc nappal hozzák meg, és nem sokkal később a tanulmányi rendszerben (Neptun/ETR) is megjelenik.
Az önköltséges képzés idén is a fogorvosnak készülők számára a legdrágább, az osztatlan, tíz féléves szakért a Semmelweis Egyetemen egymillió-háromszázötvenezer forintot kell fizetni félévente, míg a Pécsi Tudományegyetemen szemeszterenként egymillió-ötvenezer, a Debreceni Egyetemen egymillió, a Szegedi Tudományegyetemen pedig kilencszázötvenezer forintba kerül. Az általános orvosi szakon a Semmelweis Egyetemen egymillió-húszezer forint egy félév, Debrecenben egymillió, Pécsett és Szegeden kilenszázötvenezer forint. A harmadik legdrágább a gyógyszerész képzés, amely a Semmelweis Egyetemen nyolcszázezer, a debreceni, a pécsi és a szegedi egyetemen pedig hétszázötvenezer szemeszterenként. Az orvosképzéseket a művészeti szakok követik, a Színház- és Filmművészeti Egyetemen a színházrendezői szak hatszázötvenezer forintba kerül félévenként, a színészhallgatóknál egy szemeszter hatszázezer forint.
Keresztféléves felvételi: hatezer jelentkező
Várhatóan csütörtökön határozzák meg az idei keresztféléves felvételi pontszámait, amelyeket a Felvi.hu oldalon hoznak nyilvánosságra – adta hírül az MTI. A felvételizők szintén az e-felvételi felületén találják meg, hogy mely általuk megjelölt szakra kerültek be. Azok a felvételizők, akik a jelentkezéskor megadták mobilszámukat, az általuk megjelölt szakok ponthatárairól a hivatalos kihirdetést követően SMS-ben is kapnak majd értesítést. Az Oktatási Hivatal a ponthatárok megállapítását követően minden jelentkező esetében besorolási döntést hoz, amelyből kiderül, hogy a felvételiző a jelentkezéskor megjelölt és rangsorolt képzései közül mely képzés esetében érte el a bejutáshoz szükséges ponthatárt. Függetlenül attól, hogy hány képzést jelölt meg, a jelentkező csupán egy helyre nyerhet felvételt: arra a képzésre, ahol az általa felállított sorrend alapján először éri el a megállapított ponthatárt. Az alapképzések és osztatlan mesterképzések esetében a jogszabályi minimum ponthatár 260 pont, felsőoktatási szakképzéseknél pedig 220 pont. A februárban induló keresztféléves képzésekre közel hatezren jelentkeztek, közülük a legtöbben állami ösztöndíjas mesterképzéseket jelöltek meg az első helyen, ebben a körben a gazdaságtudományok és a műszaki képzési területek szakjai a legnépszerűbbek.
Diplomamentés: fizetik az iskolák számláit
A kormány ezután is segíteni kíván azoknak, akik nem tudták önerőből finanszírozni nyelvi képzésüket – hangsúlyozza Tállai András, a Nemzetgazdasági Minisztérium parlamenti államtitkára Ikotity István országgyűlési képviselőnek adott írásbeli válaszában. A diplomamentő program jövőjéért aggódó LMP-s politikust az államtitkár tájékoztatta arról, hogy a képzések indítása folyamatos, a tavaly kezdődött tanfolyamokon pedig már több, mint ötezren vesznek részt. „Kérdésével ellentétben nincs tudomásunk arról, hogy a tanfolyami költségek megtérítése késedelmet szenvedne, a felnőttképzési intézmények által benyújtott számlák ellentételezése átlagosan tizenöt-húsz nap alatt történik meg” - közölte Tállai András, hozzátéve, a képzések óraszámát növelik, hogy az alacsonyabb tudásszinttel rendelkezők is bekapcsolódhassanak a programba.