Belföld
A „híres” Aurórában készül a Tanítanék
„Kiállunk, nem maradunk csendben, megborítunk!” – fenyeget a Ne menj suliba! szervezője
A múlt pénteki „Ne menj suliba!” nap után ismét oktatási témában szerveznek demonstrációt, ezúttal a Tanítanék Mozgalom várja az elégedetlen pedagógusokat és diákokat vasárnap délután a Kossuth térre, „Békét és szabadságot az iskolákban!” mottóval, „az iskolák militarizálása, a hazug propaganda, gyermekeink lelkének mérgezése” miatt.
A tüntetés szervezői előző napra „transzparensgyártó workshopot” is meghirdettek – a VIII. kerületi Auróra romkocsmába. Amint azt annak idején megírtuk, „a szervezett bűnözés, valamint az azzal összefüggő egyes jelenségek elleni fellépés szabályairól és az ehhez kapcsolódó törvénymódosításokról szóló törvény alapján” a rendőrség júniusban kezdeményezte az Auróra Kert és az Auróra Kioszk bezárását, miután számtalan lakossági panasz érkezett a józsefvárosi önkormányzathoz és a rendőrséghez. „Többségében hangoskodásra, nyilvános kábítószer- és alkoholfogyasztásra, az ezekből adódó hulladékra és piszokra panaszkodtak, ami élhetetlenné tette a környéket, és riadalmat keltett a lakosokban” – nyilatkozta lapunknak az önkormányzat. Az Auróra Kioszkban a rendőrség június 10-én razziát tartott, tizenöt vendéget állított elő, és volt olyan személy, akinél több mint száz gramm kábítószergyanús anyagot talált. Az Auróra Kert bezárására pedig „a kereskedelmi tevékenység megkezdésére és folytatására vonatkozó engedély hiánya miatt került sor”.
Miközben tehát a Tanítanék az Aurórába transzparenskészítő ötletbörzét szervez, a „Ne menj suliba!” Független diákparlamentes szervezője, Gyetvai Viktor közölte: ha január 31-ig nem teljesül „maradéktalanul” a diákok követelése, akkor „meglepetésekkel folytatjuk a közös kiállást egy korszerű, igazságos, diákközpontú oktatási rendszerért! Kiállunk, nem maradunk csendben és megborítunk!” – fogalmazott Gyetvai. A meglepetések és a „megborítás” elkerülésére kevés esély van, ugyanis a Független Diákparlament 13+1 pontja között szerepel például a „korlátozás nélküli, szabad tankönyvválasztás” – aminek sem azonnali, sem távlati teljesítése nem várható, mivel ez az alapja az ingyentankönyv programnak, amelyet a kormány biztosan nem hajlandó felszámolni. Ugyanakkor van olyan követelés is – „Hozzanak létre minden intézményben névtelen tanárértékelő rendszert, az eredményeket tegyék hozzáférhetővé” –, amivel valószínűleg a pedagógusok nem értenének egyet.
Intézkedési tervek a fiókban
Főiskolákat marasztalt el az ÁSZ
Újabb három felsőoktatási intézmény utóellenőrzését fejezte be az Állami Számvevőszék – ezek a Kecskeméti Főiskola, a Szolnoki Főiskola és az Eötvös József Főiskola. Az ÁSZ szerint az intézkedési tervekben meghatározott feladatok jelentős részét egyik intézmény sem hajtotta végre, ezzel „nem biztosította a közpénzekkel való gazdálkodás elszámoltathatóságát és az átláthatóságot”, a szabálytalanságok egy része továbbra is fennállt. Az ÁSZ felidézte, hogy 2014-ben és 2015-ben elvégezte mind a huszonnyolc állami és két egyházi fenntartású felsőoktatási intézmény átfogó ellenőrzését, súlyos gazdálkodási szabálytalanságokat tárt fel, majd intézkedési terveket állított össze.