Belföld
„Új valóság köszöntött a világra”
Szijjártó Péter veszélyesnek és nehéznek nevezte Európa jelenlegi helyzetét
A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető az Európai Politikai Közösség csúcstalálkozójának margóján tartott sajtótájékoztatóján a fórum létrehozásáról szóló kezdeményezést méltatta, és üdvözölte azt, hogy a nyitó ülésen valóban színes véleményeket lehetett hallani, nem csak a régi kliséket.
„Hallhattunk véleményeket a török világból, a Nyugat-Balkánról, Skandináviából és egy vezető európai uniós tagállamból is” – mondta.
Majd kifejtette, hogy az álláspontok eltérősége is bizonyítja, hogy Európa valóban válaszúthoz érkezett, olyan helyzet állt elő, amely megváltoztathatja a játékszabályokat.
Ennek kapcsán pedig hangsúlyozta, hogy a helyes útról alkotott vélemények különbözősége nem rossz, ez ugyanis a platform demokratikus jellegét tanúsítja.
Szijjártó Péter veszélyesnek és nehéznek nevezte Európa jelenlegi helyzetét. Emlékeztetett arra is, hogy Magyarország lassan ezer napja az ukrajnai háború közvetlen szomszédságában él és fizeti annak az árát, miközben nem felelős semennyiben a kirobbanásáért.
Aggodalmát fejezte ki a világ ismételt blokkosodásának kockázata miatt, rámutatva, hogy ezen hazánk erősen rajtaveszítene, ahogy az a hidegháborúban is történt. Szavai szerint a kormány ezért inkább a konnektivitásban, a bizalmon és tiszteleten alapuló nemzetközi együttműködésben érdekelt.
„És ennek semmi köze az ideológiához, semmi köze semmilyen politikai elmélethez, hanem kizárólag a tapasztalatainkhoz” – fogalmazott. Majd aláhúzta, hogy az elmúlt néhány nap nyomán ugyanakkor teljesen új valóság köszöntött a világra.
„Az amerikai elnökválasztás eredménye teljességgel új valóságot teremt, és nem is csak Európában, hanem az egész világon” – jelentette ki.
Illetve érintette a németországi belpolitikai válságot, amely szerinte újabb érv amellett, hogy semmi nem olyan, mint eddig.
A miniszter hangsúlyozta, hogy a régi megközelítések egyszerűen már nem működnek, ezért hátra kell hagyni ezeket a régi kliséket. „Ezért stratégiai párbeszédre van szükség. És reméljük, hogy az Európai Tanács ma este kezdődő ülései a stratégiai párbeszéd platformjaként szolgálnak majd ahelyett, hogy a régi kliséket ismételgetnénk, amelyek, én úgy gondolom, hogy az elmúlt napok fejleményei miatt érvényüket vesztették” – közölte.
Szijjártó Péter újságírói kérdésre válaszolva hangsúlyozta, hogy a jelenlegi amerikai kormányzat számos nehézséget okozott Magyarországnak, például a kétoldalú kétoldalú adóegyezmény felmondásával és a vízummentességi szabályok módosításával, ráadásul a nagykövetük „politikai aktivistaként, ellenzéki vezetőként” viselkedik.
Aláhúzta: ezzel szemben teljesen mások a kormány tapasztalatai Donald Trump elnökségének idejéről, ezek alapján pedig magasak az elvárások a második ciklusával kapcsolatban.
Úgy vélekedett, hogy a megválasztott elnökkel fennálló személyes kapcsolat és bizalom mindenképpen jó alap lesz a kapcsolatok fejlesztéséhez.
Valamint abbéli meggyőződését is kifejezte, hogy a Kínával fenntartott kapcsolatok nem okoznak majd súrlódást Budapest és Washington között, ahogyan semelyik másik kétoldalú viszony sem. Ennek kapcsán kiemelte, hogy ma az EU-n kívül hazánk két legjelentősebb kereskedelmi és befektetési partnere az Egyesült Államok és a Kína.