Belföld
Toronymagasan vezet a Fidesz a közvélemény-kutatások alapján
Merre tovább Európa? Közvélemény-kutatói konferencia az európai parlamenti választásokról címmel közös kutatói kerekasztal-beszélgetést rendezett az Alapjogokért Központ, a Nézőpont Intézet, a Real-PR 93., a Századvég Alapítvány és a Magyar Társadalomkutató, ahol legfrissebb felméréseik eredményeit mutatták be.
Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet vezetője köszöntőjében elmondta, hogy szerdán elindult a partpreferencia.hu, amely közérthetően és szakmailag megalapozottan mutatja be az egyes közvélemény-kutató intézetek „legvalószínűbb listás választási eredményre” vonatkozó pártpreferencia-adatait.
A közvélemény-kutatói együttműködés keretében létrejött weboldal célja a magyarországi közvélemény-kutatói szakma iránti közbizalom erősítése és a minőségi közvélemény-kutatások védelme is.
Ezt követően Mráz Ágoston Sámuel, Stefkovics Ádám, a Századvég Alapítvány kutatóintézeti igazgatója, Tóth Erik, az Alapjogokért Központ kutatási igazgatója, Bánki András, a Real-PR 93. vezetője, valamint Juhász Gyula, a Magyar Társadalomkutató kutatási igazgatója rövid körképet adott a pártok jelenlegi támogatottságáról egy héttel az EP-választások előtt.
Az adatok alapján továbbra is toronymagasan vezet a Fidesz, 45-51 százalék körül alakul a támogatottságuk. A baloldalon már nem a Demokratikus Koalíció a legerősebb párt, mivel annak ellenére, hogy közös listán indulnak a Párbeszéddel és az MSZP-vel, támogatottságuk visszaesett 8-10 százalékra. Jelenleg a második legerősebb párt a baloldalon a Tisza Párt, mely a számítások szerint 23-28 százalék közötti eredményt érhet el.
Az ellenzékváltó hangulat jele, hogy a többi ellenzéki párt is veszített támogatottságából: az MKKP várható eredménye 7-9 százalék körül várható, a Mi Hazánk pedig 4-7 százalék körül mozog, ami azért még mindig mandátumot jelenthet számukra.
A Momentum, a Jobbik és az LMP viszont nem jutna egy mandátumhoz sem egy most vasárnap tartott EP-választás során.