Belföld

Gyurcsányék pénze működtette Czeglédy céghálóját

Jogsértő módon tartották vissza a pénzt a szombathelyi bankfiókban, ezért azt a bírósági végrehajtó nem tudta elvinni, a történtek miatt az MNB többmilliós bírságot rótt ki

Magyarország bukott kormányfője és cégvezető felesége a második, Czeglédy Csaba vállalkozásának nyújtott 2016-os kölcsönével nem a diákok bérének kifizetéséhez, hanem Czeglédy gyanús céghálójának fenntartásához járult hozzá.

Gyurcsányék pénze működtette Czeglédy céghálóját
Posztkádári mosolyduó. Gyurcsányné Dobrev Klára és férje, a bukott kormányfő
Fotó: MH

A vádirat szerint a Czeglédy Csaba által működtetett bűnszervezetet, amely éppen az állami költségvetés megcsapolására irányult, végnapjaiban egy bukott kormányfő, illetve annak felesége – aki ma már az EP alelnöke – tartotta életben. A Gyurcsány-család házi ügyvédjének négyszer nyújtott – az MNB 15 millió forintos bírsága szerint jogosulatlan pénzügyi tevékenységgel – kölcsönt a Gyurcsányné Dobrev Klára vezérigazgató által irányított Altus Portfólió Kft., összesen 281 millió forint értékben.

Az első kölcsön 2016 februárjában 255 ezer euróról (81 millió forint) szólt, aminek nagy részét, 60 millió forintot a Human Operator két részletben visszafizetett. A második kölcsönt Gyurcsányék cége 2016 augusztusában nyújtotta, Dobrevet erről is kérdezte a NAV Bűnügyi Igazgatósága, amikor tanúként meghallgatták a Czeglédy Csaba és társai ügyében folyó nyomozás során. A kihallgatási jegyzőkönyv e körben az alábbiakat rögzíti:

Nyomozó: A 2016. augusztus 12-én kötött szerződés jóval nagyobb kamatot határoz meg, rövidebb futamidőre. Miért volt erre szükség?

Dobrev: Miután nagyon rövid határidőre kellett nyújtani a kölcsönt, ez mindig azon múlt, hogy a cég (értsd: az Altus) lekötései éppen milyen értékpapírokban, devizákban álltak rendelkezésre. Ezek feltörési költsége időponttól, összegtől, piaci árfolyamoktól függött.

Ha eltekintünk attól, hogy a hitelező Altus Portólió Kft. Magyarország egykori miniszterelnökéhez, illetve az EP-későbbi alelnökéhez kapcsolható, továbbá, hogy a rendőrség több mint három éve folytat nyomozást e törvénybe ütköző hitelezői tevékenység miatt, kijelenthető, hogy a Gyurcsány házaspár ezzel a Czeglédy-féle cégháló további működését segítette elő, amelynek jogsértő működése miatt jelenleg Czeglédyt bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalással vádolja az ügyészség.

Az Altus Portfólió Kft. 2016 augusz­tusában átutalt újabb 90 millió forintos kölcsönének felhasználásából látható, hogy 77,45 millió forint a bűnszervezet közepén elhelyezkedő stróman céghez vándorolt, a pénzből Czeglédy Csaba,
a Human Operator Zrt. igazgatósági elnöke magát is finanszírozta (1,7 millió forint), továbbá a Czeglédy és Társa Ügyvédi Irodát (1,35 millió forint).

Ebből fizették ki a számlavezető Oberbank fiókvezetőjének – a Human Operator Zrt. felügyelőbizottsági tagjának – megbízási díját, egy másik FB-tagét úgyszintén, akinek a felesége a NAV Vas megyei igazgatósága gazdaságvédelmi osztályát vezette, és a büntetőeljárásban előzetes letartóztatásba helyezett vezető tisztségviselő, valamint két tulajdonos 569 600 forintos havi megbízási díját is a Gyurcsány-kölcsönből fizették.

A Human Operator és az Oberbank szombathelyi fiókja közötti személyi összefonódás konkrét bankügyletben is tárgyiasult.

Az akkor már bírósági végrehajtással terhelt számláról a bank nem utalta el a végrehajtást kérő részére az Altustól beérkező összeget, hanem megvárta a zárolás végét, majd a Human Operator rendelkezésére bocsátotta a pénzt. Az MNB felügyeleti eljárásban emiatt többmilliós bírságot rótt ki a bankfiókra.

Kapcsolódó írásaink