Belföld
A tranzitútvonalon keresztül sem jöhetnek be az országba a fertőzött emberek

Több olyan ország is van, ahonnan a koronavírus miatt nem lehet beutazni Magyarország területére. Mivel nyár van, sokan szabadságot vesznek ki, és a lehetőségeikhez mérten nyaralni is elmennek. A kiszemelt úti célhoz viszont gyakran Magyarországon keresztül vezet az út. Ezért az Operatív Törzs javaslata alapján a kormány bevezette a humanitárius korridort. Ez lehetőséget ad az embereknek, hogy a meghatározott útvonalon, a legrövidebb idő alatt átutazzanak az országon.
Természetesen csak az léphet be hazánk területére, aki a beutazás feltételeivel (pl. érvényes okmányok) rendelkezik. A humanitárius korridoron bárki közlekedhet – mondta el Gál Kristóf. Akik ezt a tranzitútvonalat használják, csak a kijelölt benzinkutakon és pihenőhelyeken állhatnak meg, ott is csak a lehető legrövidebb időre. Természetesen a kijelölt benzinkutakat bárki használhatja, de a rendőrség azt tanácsolja, hogy akik nincsenek az útvonalhoz kötve, ha tehetik, akkor inkább máshol álljanak meg.
A határok ellenőrzését a tranzitútvonal semmiben sem befolyásolja, az Operatív Törzs azonban folyamatosan figyeli a járvány alakulását itthon és külföldön is, hogy továbbra is kontrollálni tudják a hazai helyzetet.
A magyar emberek továbbra is szabadon beléphetnek az országba. Mi a kiutazást sem korlátozzuk, előzőleg azonban tanácsos a cél- és a köztes országokra vonatkozó szabályokról a konzuli szolgálatnál tájékozódni – válaszolta Gál Kristóf arra a kérdésre, hogy a magyar autósokat hogyan érinti a humanitárius korridor.
Fontos megjegyezni, hogy aki a tranzitútvonalon halad át az országon, annak később nem kell karanténba vonulniuk.
Az a külföldi viszont, aki COVID-19 fertőzött, vagy ennek a gyanúja fennáll, nem léphet be az országba. Ha honfitársunk érkezne haza betegen, ő kórházba, illetve egészségügyi megfigyelés alá kerülne – szögezi le a szóvivő.
Gál Kristóf elmondta, hogy a rendőrség a honvédséggel együtt szigorúan és eredményesen őrzik a határokat. Szombaton délután például találtak egy 80 centi átmérőjű alagutat Kelebia közelében. Ezen keresztül azonban biztos nem jöttek be migránsok az országba, mivel a kijárata épp a két kerítés közé esett.
A szóvivő leszögezte, hogy nem csak a határokat őrzik, hanem „mélységi ellenőrzést„ végeznek, aminek természetesen része a tranzitútvonal is.
Ez azt jelenti, hogy az embercsempészek még a határtól több száz kilométerre sem érezhetik magukat biztonságban, amint ezt a közelmúlt elfogásai is mutatják – mondta Gál Kristóf, majd hozzátette, hogy embercsempészésért akár 5 évre is börtönbe lehet kerülni, a csempészést szervező pedig akár 20 évet is kaphat.
A tranzitáláshoz használható határátkelők:
Ausztria/Austria:
- Hegyeshalom
Szlovákia/Slovakia:
- Rajka
- Hont-Parassapuszta
- Tornyosnémeti
Ukrajna/Ukraine:
- Záhony
- Beregsurány
Románia/Romania:
- Csengersima
- Vállaj
- Nyírábrány
- Ártánd
- Gyula
- Battonya
- Csanádpalota
- Nagylak
Szerbia/Serbia:
- Röszke
- Tompa
Horvátország/Croatia:
- Udvar
- Letenye
Szlovénia/Slovenia:
- Tornyiszentmiklós
A Humanitárius Korridoron használható benzinkutak és pihenőhelyek:
- M1 (162 km.) MOL Moson
- M1 (93 km.) OMV Bábolna
- M1 (67 km.) SHELL Remeteség pihenő
- M1 (28 km.) MOL Zsámbék
- M7 LUKOIL (26 km.) Tárnoki pihenőhely
- M7 SHELL (167 km.) Balatonkeresztúr pihenőhely
- M7 (194 km.) INA Zalakomár
- M6 (108 km.) M.PETROL Paks pihenőhely
- M6 (134 km.) MOL Fácánkert
- M3 (24 km.) LUKOIL Jakabpusztai pihenőhely
- M3 (106 km.) MOL Rekettyés
- M3 (142 km.) SHELL Gelej
- M35 (30 km.) M.PETROL Józsai pihenőhely
- M3 (214 km.) M.PETROL Kálmánházi pihenő
- 3-as számú főút (221 km.) MOL Encs
- M5 (67 km.) SHELL Lajosmizse
- M5 (121 km.) M.PETROL Petőfiszállási pihenőhely
- M5 (151 km.) MOL Szatymaz