Ajánló
Ünnep szimfonikus zeneművel
Liszt Ferenc születésnapján szólalt meg a Zeneakadémia felújított és modernizált orgonája – Kövér László: Soha nem tapasztalt mértékben újul meg a magyar épített örökség

A koncerten Szathmáry Zsigmond erre az estre írt darabja is elhangzott (Fotó: MTI/Mohai Balázs)
Soha nem tapasztalt lendülettel és mértékben újul meg a magyar épített örökség és gyarapszanak a kulturális intézmények nemcsak Budapesten, de országszerte és a Kárpát-medencében egyaránt – mondta Kövér László, az Országgyűlés elnöke október 22-én, hétfőn este a Zeneakadémián, ahol 1967 óta először megszólalt az intézmény felújított orgonája. A megújult hangszert bemutató koncert előtt Kövér László felidézte, hogy a Zeneakadémia szenátusa 2010-ben döntött úgy, hogy helyreállítja az orgonát.
Az MTI tudósítása szerint hozzáfűzte: 2010 óta az újjászülető magyar állam 640 milliárd forintot, azaz kétmilliárd eurót fordított több mint 70 már megvalósult és több mint 90 folyamatban lévő kulturális nagyberuházásra. Ezen összeg 92 százalékát a magyar adófizető polgárok, nyolc százalékát az európai uniós támogatások biztosították.
Vigh Andrea, a Zeneakadémia rektora felidézte, hogy több mint egy évszázad telt el azóta, hogy 1907. május 15-én először szólalt meg a Zeneakadémia nagytermének koncertorgonája. „A Voit-orgona rekonstrukciója nemcsak közös álom volt, hanem a legfontosabb lépés annak érdekében, hogy a Zeneakadémia orgonaparkja megfeleljen a modernkori orgonaoktatás nemzetközi összehasonlításban is legmagasabb követelményeinek” – emelte ki a rektor.
A hangszer rekonstrukcióját a német Johannes Klais Orgelbau és magyarországi partnere, az Aeris Orgona Kft. végezte.
A péntek esti orgonaavató koncerten a közönség Erkel, Liszt, Kodály, R. Strauss és Reger alkotásai mellett Szathmáry Zsigmond orgonista-zeneszerző erre az alkalomra írt szimfonikus orgonaversenye is elhangzott Ruppert István, Szabó Balázs, Pálúr János és Fassang László előadásában.