30 éve szabadon
„Ezt rettenetes volt végigélni”
Harminc éve szabadon 4. Nagy Imre és mártírtársai maradványait megrázó körülmények között exhumálták és azonosították

Enyhülő, ideológiailag fokozatosan liberalizálódó légkör kellett ahhoz, hogy erre sor kerülhessen. A Szovjetunióban megváltozott a bel- és külpolitikai helyzet azzal, hogy 1985-ben Mihail Gorbacsov lett a párt főtitkára. Ennek természetesen itthon is megvoltak a kedvező következményei. Az 1988-as esztendő az útkeresés, a kibontakozás időszaka volt. Az akkori politikai erők a békés rendszerváltoztatást tűzték ki célul, és ebben szerepet szántak Nagy Imre és mártírtársai kihantolásának és azonosításának. 1988 májusában Kádár Jánost Grósz Károly váltotta fel a pártfőtitkári székben. Ez év tavaszán megalakult a Történelmi Igazságtétel Bizottság (TIB), amely június 5-én felhívással fordult a magyar társadalomhoz. „Három évtizede rejtegeti a Rákoskeresztúri új köztemető eldugott 301-es parcellájának bozótrengetege sok száz áldozatát – írták. – Eljött az ideje annak, hogy a magyar társadalom követelje a megtorlás áldozatainak, halottainak és élőknek teljes erkölcsi, politikai és jogi rehabilitálását.”
Hosszú idő, évek teltek el az első puhatolózásoktól a fordulatig. A kivégzettek özvegyei és családtagjai megalázások sorát voltak kénytelenek elviselni, és nem kaptak választ a kérdéseikre: hol temették el szeretteiket.
A pártállami hatóságok megtagadtak minden információt.
A Párizsban élő Méray Tibor ötlete volt, hogy 1956 áldozatainak szimbolikus sírt kellene állítani a francia főváros leghíresebb temetőjében, amely zarándokhely lenne mindaddig, amíg a hatalom nem teszi lehetővé Nagy Imréék sírjának feltárását és emberhez méltó eltemetésüket. A felavatási ünnepség – amelyről a magyar sajtó mélyen hallgatott – a kivégzés harmincadik évfordulójára esett.
A budapesti megemlékezések több helyszínen zajlottak, de rendőri akciók, letartóztatások, gumibotozások kísérték a visszapillantókat.
Szigorúan titkos nyomozás
Az újratemetés gondolata Grósz Károly amerikai látogatásakor, 1988 júliusában vetődött fel először. Az amerikai magyarok javasolták, amire – Pozsgay Imre egykori államminiszter szerint – „Grósz ostobán és botor módon válaszolt”. Kijelentette: „1956-os magatartásáért Nagy Imrét a magyar kormány nem rehabilitálja! Nem szeretnék egy percig se senkiben kétséget hagyni álláspontunkat illetően… A kormánynak az az álláspontja…, hogy amennyiben a család igényli, akkor a család, amennyiben a család nem igényli, akkor a kormány megfelelő körülmények között Nagy Imre hamvait végső nyughelyére helyezi.” Az exhumálásnak és az újratemetésnek a Központi Bizottságban – Grósz Károlyon kívül – voltak komoly ellenzői: mindenekelőtt a fundamentalista sötét gárda, amely kitartott mellette, egészen a pártfelosztó kongresszusig: Korom Mihály, Kállai Gyula, Apró Antal…
A háttérben azonban már folyt egy akkor még szigorúan titkos, feltáró tevékenység is: az állambiztonsági miniszter megbízta az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) vizsgálati osztályának vezető helyettesét, Pajcsics József rendőr ezredest (akkor alezredest), hogy derítse ki, hol vannak Nagy Imre és sorstársai eltemetve a 301-es parcellában. Feltehető, hogy a kormányzatnak nem volt tudomása a sírhelyekről, ezért bízott meg a feladattal egy nyomozótisztet.
Az Elnöki Tanács 1988. szeptember 30-án kegyelmet adott az 1956. október 23. és 1957. május 1. között elítélt személyeknek. November 24-én Grósz Károly után Németh Miklós lett a miniszterelnök, s ezután, 1989 elején látványosan felgyorsultak a politikai események. Január 26-án a kormány jóváhagyta Nagy Imréék újratemetésének tervét. Az időpontot az érintett hozzátartozók döntésére bízták. „1988 telén kezdett realizálódni, hogy egyáltalán szóba álltak velünk – emlékezett Gyenes Judith, Maléter Pál özvegye. – A TIB égisze alatt a négy özvegy – Losonczy Géza özvegye, Haraszti Marika; Szilágyi Ella, aki akkor már elég gyenge volt, helyette inkább Juli, a lánya; Halda Aliz és én, akik a TIB alapítói között szerepeltünk, és Nagy Erzsébet, tehát öten kaptunk értesítést, hogy menjünk be Borics Gyula igazságügyi államtitkárhoz… Tárgyalni kezdtek velünk.” Január 28-án Pozsgay Imre egy rádiós interjúban azt mondta: 1956 nem ellenforradalom, hanem népfelkelés volt. Ez volt az utolsó csepp a pohárban. Február 11-én az MSZMP KB zárt ülésén a többpártrendszer bevezetése mellett foglalt állást. A március 15-i ünnepségek az ellenzéki szervezetek összefogásával hatalmas tüntetést eredményeztek.
Sokkoló látvány a gödörben
A nyomozást illetően Pajcsics József utólag így nyilatkozott: „A Belügyminisztérium Roosevelt téri épületének pincéjében, az állambiztonsági irattárban… egyszer csak a kezembe akadt egy puha fedelű, vékony mappa Darázsfészek felirattal. Különböző helyekről összemásolt papírok voltak benne. Ezek a dokumentumok fordulatot hoztak a nyomozásban. Volt köztük egy 1961-es jegyzőkönyv Nagy Imre, Maléter Pál és Gimes Miklós kihantolásáról [a Kisfogházban] és
újratemetéséről. Tartalmazta a sírok pontos helyét, illetve hogy milyen fedőneveken kerültek a temetői nyilvántartásba.”
Szakértői bizottság alakult, melynek az volt a feladata, hogy a mártírok földi maradványait felkutassa és exhumálja. A bizottság vezetője Szabó Árpád volt, az Igazságügyi Orvos-szakértői Intézet igazgató főorvosa. A Minisztertanács 1989. januári határozata értelmében március 29-én, egy szerdai napon kezdődött meg a 301-es parcellában Nagy Imre és sorstársai, Maléter Pál, Gimes Miklós, Losonczy Géza és Szilágyi József jeltelenül elföldelt holttestének kihantolása és azonosítása a családok és a TIB képviselőinek jelenlétében, a médiumok teljes kizárásával.
Részlet Kralovánszky Alán régész március 29-i feltárási naplójából: „Napos, jó idő, 4 munkás. Munkakezdés 8 órakor. A Kerepesi temetőből megjelent 4 sírásó és az igazgató. 9.30 és 10 óra között Harsányi László [igazságügyi orvos szakértő], majd Szabó Árpád, Nemeskéri János [a magyar antropológia kiemelkedő egyénisége], a hozzátartozók, a TIB megbízottjai, Ember Judit [filmrendező] és operatőrjei, ill. a bizottsági emberek. Délben Borics Gyula és Tari ezredes [ma altábornagy; a nyolcvanasas évek vége felé a büntetés-végrehajtás országos parancsnokának helyettese] jelent meg. A feltételezett Nagy Imre-sírhely közvetlen környékén bokorirtás, fakivágás történt, a fotó, plusz a filmdokumentálást követően. […] Fokozatosan lefelé haladunk oly módon, hogy a sír É-i oldalán 40 cm széles munkaárkot ástunk a rendkívül kemény, nagykavicsos, márgás-homokos szűztalajba, hogy a sírt asztalszerűen lehessen majd kikutatni. –165 cm-en fakoporsó-maradványok jelentkeztek a sírgödör széleivel párhuzamosan. Pozdorja lemezből (?) készült koporsó maradványainak bizonyultak (furnérlemez, alatta kékesfekete, puha fogású textil-töltelék –?–, plusz merevítő fadeszka). A teteje beomlott, besüppedt, tehát nem azonos szinten maradt meg. Már ekkor több helyen került elő, hét helyen, nagyjából É–D-i tengelyben, fekete műanyagból bevont drót, ill. sodrott acéldrót nyoma, több helyen csomózott végződésekkel. A bontás során kiderült, hogy a felnőtt csontváz anatómiai rendben, arccal a sírfenék felé, fordított helyzetben feküdt…” Utóbb kiderült, hogy Nagy Imre földi maradványait találták meg. Ezután került sor a többi mártír földi maradványainak felkutatására és kihantolására.
Részlet a fősírásóval készített interjúmból: „Hát, megmondom úgy, ahogy van – habár megfogadtam, hogy nem mondok senkinek semmit; legjobb, ha az ember hallgat –, az biztos, hogy a sírjukat mi ástuk meg, de hogy mikor temethették őket, azt akkor mi sem tudtuk. Nekik megvolt, hogy hányadik sor hányadik sírjában fekszik az illető, de abban a rendezetlenségben, a sok gödörháton senki nem ismerte ki magát. Én tudtam, hogy milyen távolságra vannak a sírok, kimértem,és minden stimmelt.”
Ifjabb Jánosi Ferenc szavai az exhumálásról: „Így találták meg nagyapámat, Nagy Imrét, vagyis azt, ami megmaradt belőle. A sokkoló látvány hatására könnyek szöktek a szemembe, és csak annyit mondtam magamban, a gyilkosokra gondolva: »Ezek állatok!«”
„Ezt rettenetes volt végigélni – nyilatkozta Gyenes Judith az Oral History Archívum riporterének. – Megrázó volt a számomra, de egyben elkerülhetetlen, látni a majd’ kétméteres, a ládában alig elfért csontvázat, azonosítani a snájdig, okos férjemmel. Engem az segített át az exhumáláson, hogy úgy zajlott, ahogy zajlott, mint egy régészeti feltárás. Ahogyan ott dolgoztak a tudósok fehér köpenyben, egy kicsit tompította az egésznek a szörnyű voltát. Az ember azt képzeli, ha kinyílik a koporsó teteje, ott talán van valami ruha vagy foszlány, de nem volt, minden elenyészett. Volt elég borzalom, a kátránypapír-maradványok, a drótok…”
Hegedűs B. András, a TIB titkára mondta: „Nehéz a látottakról beszélni, nemcsak azért, mert az exhumálás már önmagában is megrázó esemény, hanem azért is, mert itt valóban egyedülálló történelmi pillanatokat éltünk át. A munkálatok nagyon fegyelmezett légkörben zajlottak, drámai jelenetek nem történtek. A hozzátartozók olyan sorstépett emberek, akik megtanulták fegyelmezni magukat az ilyen nehéz pillanatokban is.”
„Kikényszerített dolog volt”
Susa Éva antropológus, az Igazságügyi Orvos-szakértői Intézet nyugalmazott főigazgatója így vélekedett: „Nem gyűjtőmunka eredményeképpen találták meg a sírokat, hanem a pártállami rendszer rendőrsége a belügyminisztériumi adatok alapján tárta fel az ajtót. A parcellában csepegtették az információkat. Pajcsics később könnyedén leírta, hogy ő pontosan tudta a sírok helyét. A szakemberek ellenben csak részinformációkat kaptak. Az exhumálás végeredményben kikényszerített dolog volt! Viszont elgondolkoztató, hogy az eredeti Darázsfészek dosszié soha nem került Szabó Árpád elé, és én sem láttam a mai napig!”
Az exhumálás március 29-től április 5-ig tartott. Június 12-ig az igazságügyi csoport elvégezte Nagy Imre és sorstársai földi maradványainak azonosítását. Hosszas, aprólékos előkészületek után június 16-án katartikus gyászünnep volt az ’56-os mártírok újratemetése, a rendszerváltoztatás szimbolikus pillanata. Másnap egy új világ kezdődött.