Vélemény és vita
Varjak tudománya
Mert volt már olyan, hogy roppant ellenségesen pislogott rá egy dolmányos, aki éppen a telepi szupermarket kukáiban kutakodott. Talán a konkurenciát látta benne
Most, hogy a baglyok mellett a varjak is a lakótelep állandó lakói lettek, Vidéki Lajos el-elgyönyörködik szemük csillogásában, fényes tollazatukban, és tisztelettel adózik bátorságuknak is. Mert volt már, hogy alig egy méterre haladt el munkába menet egy a tekintetével őt követő madár mellett, de olyan is, hogy roppant ellenségesen pislogott rá egy dolmányos, aki éppen a telepi szupermarket kukáiban kutakodott. Talán a konkurenciát látta benne.
Szóval a lakótelep faunája néhány esztendeje a varjakkal, jelesül a dolmányos vagy szürke varjúval és rokonával, a vetésivel is bővült. Ez utóbbiak negyvenöt centiméteres testtel, maximum egyméteres szárnyfesztávval és háromszáz-háromszázötven grammos súllyal nagy tömegekben úgy október közepe felé tűnnek fel az egyre komorabb égboltozaton, jellemzően északi irányból közelítve meg a Várost. Szeles időben november, december táján már elképesztő kavargást tud produkálni a több ezer madár, régen falun ilyenkor szokták mondani az öregek, hogy hó lesz. Aztán a hó mára olyan ritka lett errefelé, mint a fehér holló, hogy valamennyire stílszerűek maradjunk. Így tehát a tetőtől talpig fekete madarak vélhetően csak úgy a maguk szórakoztatására kavarognak már a Város légterében. Mert aztán mindenek felett szeretik egymás társaságát, ezért is nagy kolóniákban fészkelnek. Magasra nőtt fák, mondjuk platánok csoportjait megszállva valóságos lakótelepeket hoznak össze ágakból készült, sárral is kitapasztott hajlékaikból. Ahol aztán az éppen költő vagy a fiókákat nevelgető háziasszonyok és a táplálékot hordó példás apák fülsiketítő károgással szokták megbeszélni egymás között a dolgokat, miközben tojnak az alattuk lévő világra.
Aztán a hiedelmekkel ellentétben meg sem közelítik a százéves életkort, ennek ötödénél már elrepülnek a hosszú útra. Az viszont állítólag igaz, hogy az öregebb, tapasztaltabb példányok felismerik a puskát, amit egyébként csak frusztrált, komolyabb vadak elejtésére alkalmatlan vadászok szoktak rájuk emelni. Ezek a kocapuskások pedig jobb, ha tudják, egy-egy példány eszmei értéke manapság ötvenezer forint, lövöldözzenek hát inkább konzervdobozra, az még el sem repül, csak akkor, ha eltalálják. Meg aztán a vetési varjú nagy hasznot is hajt mindenféle káros rovarok és csúszómászók elfogyasztásával, és manapság, a végsőkig gépesített mezőgazdaság miatt esélyük sincs a névadó tevékenységre, a friss vetéseken való táplálkozásra.
Más kategória viszont a Vidéki Lajossal is kvázi szembeszálló dolmányos rokon, aki elegánsnak tűnő ruhájában a lakótelepek madárvilágának vezető pozícióját foglalja el. Igazi kiskirály, mellette esélye sincs a szarkának, a galambnak vagy a rigóknak. El is szoktak iszkolni mindjárt, ha megjelenik, nem várják meg, hogy Vidéki Lajos kislányának óvodás mondását idézve „megcsőrintse” őket. A vetési kolléga nem fél tőle, de a körön kívül párosával ugrabugráló csókák már tartják a tisztes távolságot. Méreteiben ugyan alig nagyobb, mint a csupafekete kolléga, de a maximum hatszáz grammos testtömeg azért már tekintélyt parancsol. A lakótelepen csak az örvös galambok esnek egy súlycsoportban vele, de hát azok mindig csak a szerelemmel vannak elfoglalva. A kisebb tíz-húsz példányt számláló csapatokban járó dolmányosok a magvak, bogarak és csúszómászók mellett megeszik a dögöket is. Talán ezért fedezték fel a fedetlen szeméttárolókat, mikből határozott mozdulatokkal szórják ki a holmit, hogy aztán később átnézve hasznosítsák a hasznosíthatókat. Megfigyelték azt is, hogyan bánnak el a sekély vízből ügyesen kipecázott kagylókkal. Jó magasra felviszik a páncéljukban lapító puhatestűeket, majd lepottyantják az aszfaltra. És már kezdődhet is a lakoma.