Faggyas Sándor

Vélemény és vita

Válasz Guterresnek

Álláspont. Teljesen elment az e(n)sze – tömören így válaszolhatnánk az ENSZ főtitkárának legújabb irományára, amelynek címe: A migráció igazi lehetőség

Propagandacikkét António Guterres így kezdi: „A migráció erősíti a gazdasági növekedést, csökkenti az egyenlőtlenségeket, és összeköti a különböző társadalmakat.” És ezzel a mondattal zárja: „Az idei év egy mérföldkő lehet azon az úton, amely elvezet a valóban működőképes migrációhoz.” Az ENSZ főtitkára azt javasolja, hogy a szervezetlen, szabályozatlan tömeges migrációt – ami rossz – hatékony nemzetközi együttműködéssel az ENSZ tagállamai tegyék szervezetté, szabályozottá – ami jó. Nos, az ENSZ egyik tagállamának külügyminisztere még csütörtökön válaszolt Guterresnek.

Szijjártó Péter megdöbbentőnek nevezte, hogy a főtitkár úgy mond egyértelműen pozitív véleményt a migrációról, hogy több tagállam ezzel ellentétes álláspontot képvisel. Megismételte: a magyar kormány álláspontja szerint a bevándorlás rossz és veszélyes dolog, hiszen Európában az elmúlt két és fél évben csaknem harminc olyan terrortámadás történt, amelyben ártatlan emberek százai haltak meg. Továbbá mi, magyarok „nem akarunk kevert társadalomban élni, nem akarjuk, hogy Magyarország vagy Európa a migránsok olvasztótégelye legyen”.

Ez tiszta beszéd, világos válasz az ENSZ-főtitkárnak, aki egyébként semmi újat nem mondott. Amikor a baloldali portugál politikus, a Szocialista Internacio­nálé volt elnöke egy éve hivatalba lépett, akkor is azt hangoztatta, hogy „a migráció nem a probléma, hanem a megoldás”, s arról akarta meggyőzni az európaia­kat, hogy „a migráció elkerülhetetlen, és a soknemzetiségű, multikulturális, sokvallású társadalmak tudnak vagyonosodni”. Mintha nem is hallott volna arról a hatpontos javaslatról, amelyet Magyarország nevében Szijjártó Péter előterjesztett a 2016. szeptemberi migrációs csúcskonferencián, New Yorkban. Akkor még a magyar kormány csaknem egyedül volt álláspontjával, hogy a segítséget kell odavinnünk, ahol a baj van, és nem a bajt idehoznunk.

Az illegális bevándorlási és a vele járó bűnözési hullám minden idők legnagyobb terrorfenyegetettségét és a mindennapi élet biztonságának példátlan romlását idézte elő Európa sok városában. Ezért minden államnak az lenne a kötelessége, hogy megvédje saját határait, ezáltal a saját és az unió állampolgárait.

A baloldali, migrációhívő ENSZ-főtitkár még mindig nem látja be, hogy le kellene szállnia a magas lóról, mert az bizony döglött. Ám a jelek szerint egyre többen meghallják és megfogadják a híres magyar szállóigét: „Nyergelj, fordulj!” Jó jel, hogy az EU menekültügyi rendszerének reformjáról csütörtökön Szófiában tárgyaló belügyminiszterek közül többen is a 2015 óta nyíltan és következetesen képviselt magyar álláspontot támogatták, elutasítva a brüsszeli kötelező migránselosztási kvótát. A V4-ek nemzeti identitás- és szuverenitásvédő táborához csatlakozott a horvát belügyminiszter is, aki szerint minden országnak joga, hogy megvédje határait, és eldöntse, kit enged be saját területére. A német belügyminiszter pedig kijelentette, észszerű megoldás lenne, ha egyelőre lezárnák a menekültek kvótákon alapuló elosztásáról folytatott vitát, és más ügyekre összpontosítanának. Erre a kompromisszumra nyilván a német társadalom növekvő elégedetlensége és a kormányalakítás példátlan elhúzódása késztette Thomas de Maizière-t, de talán az is, hogy a bő egy hónap múlva esedékes olaszországi választásokat minden bizonnyal a migráció- és kvótaellenes politikai erők nyerik meg. Amelyek csattanós választ adnak majd Guterresnek is.