Vélemény és vita
Tudom, mit tettél tavaly nyáron
Álláspont. Ez is úgy indult, mint egy rémtörténet, de aztán a végére megint csak egy kis magyar baloldali horrorkomédia lett belőle
A baloldal, amelynek immár a Jobbik is szerves részét képezi – vizuális típusok előnyben, mert ez az igazi horror, tessék elképzelni! – most abba próbált belekapaszkodni, hogy az állam mindenkiről tudni fogja, hol nyaral ezután, sőt talán azt is, hogy ki mikor pisil bele a Balatonba. Persze ha a magyar tengert választja üdülési célul. A hiszti oka az volt, hogy a turisztikai törvény alapján a nyári idegenforgalmi szezonban elindul majd a minden szálláshelyre érvényes és kötelező adatgyűjtés.
És bár nem találtak a túloldalon olyan hangzatos kifejezést, mint amivel a túlóratörvényt illetik, azért egy kisebb frászcsinálással megpróbálkoztak. A próbálkozás azonban próbálkozás maradt. Valószínűleg azért, mert az emberek jelentős része tudja, hogy eddig is elkérték az adataikat, ha bárhol szállást foglaltak, és ez akkor is így volt, ha nem nyári vakációra mentek, hanem egy tavaszi vagy őszi hosszú hétvégére.
Másrészt elgondolkodtató, hogy az eddig is kötelező adatszolgáltatás csak itthon zavarta a hivatásosakat, külföldön, ha jártak ott, márpedig a nagy számok alapján jó részük csak megfordult már legalább egy idegen országban, és szállodában is lakott, nem. Ott átadták bárgyú vigyorral, ha kellett, az útlevelet, ha kellett, a személyit (esetenként lakcímkártyával együtt) vagy más egyéb, a személyi azonosság igazolására alkalmas okiratot. Mégsem ette őket a frász, hogy a szlovák rendőrség, a francia csendőrség, ne adj isten a Moszad, a CIA, a KGB vagy az MI5 tudja, hol vakációztak vagy hol voltak üzleti úton. Már csak azért sem, mert általában minden fórumon telekürtölték a fél világot, hogy megyünk olaszba, görögbe vagy éppen Londonba. Itthon meg leizzadnak attól, ha kiderül, hogy Széplak-alsón – vagy hogy autentikusabbak legyünk, Őszödön – pihennek tíz napig.
Pedig itthon véd mindenkit, nem csak őket a GDPR-rendszer, amelyet minden cégnek kötelezően be kellett vezetni, azaz az adatainkat senki sem adhatja ki. Az adatszolgáltatás a gazdaság fehérítését is szolgálja, és mivel a külföldiekre is vonatkozik – rájuk is név nélkül –, segíti turisztikai szakembereinket abban, hogy mérni tudják, milyen hatékony volt az egy-egy országban, régióban vagy városban folytatott, mondjuk a sümegi várat népszerűsítő marketingkampány. Az új rendszerről azt is tudni kell, hogy naprakész lesz és elektronikus, és számos országban működik hasonló gyakorlat – tehát nem amolyan kurucos elhajlásról van szó –, sőt megfelel az uniós szabványoknak és előírásoknak.
Aztán a baloldali hivatásosok azt is elfelejtik, hogy nem turizmusból lesz a nagy testvér. Azt is elfelejtik, hogy azt legelőször – úgymond – éppen ők teremtették meg. Aztán később megteremtette a magáét Zuckerberg a Facebookkal, megteremtette a Google és az internet a keresőmotorokkal, megteremtették a különböző GPS-rendszerek, a mobilhálózatok a cellainformációkkal, a műholdak, továbbá minden volt és leendő közösségi oldal. És megteremtették a bankok is a bankkártyákkal és a terminálokkal. És megteremtette az egész bekamerázott világ, nem véletlenül érdemes leragasztani a laptopok kameráit.
Tehát a rettegők, közülük is a feljelentést tevő DK-sok megint „ugattak”, és próbálkoztak, és lehet, hogy annyira féltek, hogy most összejött nekik valami, noha arra nem számítottak. Ezért az elektronikus turisztikai adatszolgáltatásnak köszönhetően felszabaduló papírmennyiséget ezennel felajánlom számukra, hogy ne csak a gondolataikat tehessék tisztába.