Kacsoh Dániel

Vélemény és vita

Soros belehúz

Álláspont. Valahogy így volt ez a déli határkerítéssel is. A kormány bejelentette, hogy megépíti, mert amíg az Euró­pai Unió nem lép, a nemzetállamoknak kell lépniük

Márpedig azóta kiderült: sokáig várhattunk volna a „nagy közös megoldásra”, hiába. Akkor, 2015-ben az ellenzék, illetve a széplelkű jogvédők feleslegesnek és embertelennek nevezték a bevándorlási áradatot feltartóztató, azóta többször megerősített véderőt, ma meg már nyilvánosan egyik politikus sem meri azt mondani, hogy lebontaná. Ez ugyanis garantált választási bukást hozna. A társadalom elfogadta a védekezési politikát, érzi a brüsszeli tehetetlenséget, a döntő többség tudja, kár lenne kísérletezni a kerítésbontással – már csak azért is, mert szinte valamennyi érintett uniós tagállam épített már hasonlót.

Egy ideje George Soros, illetve a róla szóló kormányzati kommunikáció körül folyik a purparlé. Az ellenzék és a hozzá tartozó média, mivel a Fidesz kritizálja, kvázi felsorakozott a milliárdos spekuláns mögé. Halljuk a kórust: elterelés, félrevezetés, az idős filantróp igazából jót akar, persze lehet kritizálni, de nem szabad eltúlozni a befolyását. Sőt azt is harsogják, a támadása antiszemitizmus. Aztán amikor a Soros által korábban személyesen felkeresett Európai Bizottság alelnöke, a magyargyűlöletben szinte beneši húrokat megpendítő Frans Timmermans ugyanerre jut, kitör az örömrivalgás, hogy „lám, lám, mi megmondtuk”. Zárójeles, ám lényeges észrevétel: az ellenzéket az teszi igazán boldoggá, ha Brüsszelből megpaskolják a vállát.

Úgy állunk, hogy akárcsak a kerítés esetében, az elmúlt hetek, napok hírei ismét kínos helyzetbe hozzák a kormánnyal szemben állókat. A tények ugyanis igazolják a kormányzati félelmeket. Körvonalazódik: itt bizony egy nagyon eltökélt és piszkosul gazdag figura demokratikus módon megválasztott kormányok ellen ténykedik.

Brüsszelben ugyebár visszajáró vendég, puszival köszöntik a „nagy migránsbetelepítőt”, ám most Soros, fogalmazzunk úgy, rátett egy lapáttal. Potom 1,3 millió euróból összehozott egy „civil” hálózatot, és nekiláttak az aknamunkának. Hazánkból a TASZ volt szíves csatlakozni a társasághoz, amelynek célja, hogy a „rossz útra tért” uniós országok ellen minél hatékonyabbá tegye a központi fegyelmezőrendszert. Értsd: ha szívózol a migránsokkal, család- és nem genderbarát politikában gondolkodsz, támogatod a gyermekvállalást, büntetést kérnek a fejedre. Elintézik. Valahogy. A Liberties elnevezésű banda például a civiltörvény kapcsán nyílt levélben folyamodott a már emlegetett Timmermanshoz, és láss csodát, néhány napon belül kötelezettségszegési eljárás indult Magyarország ellen. Összefoglalva: egy amerikai állampolgár eurómilliókból egyes európai országok választások nyomán alakuló, neki nem tetsző politikájának megfordítását pénzeli az unió központjában. Önállótlanság, Brüsszel a neved!

De Soros nem tétlenkedik választott hazájában, az Egyesült Államokban sem. Minap látott napvilágot, amit igazából mindig is tudtunk-sejtettünk, hogy Washingtonban sem sajnálja a zöldhasút az ott lobbizásnak titulált befolyásolásra. A The Washington Free Bea-con nevű konzervatív portál írta meg, hogy a spekuláns által gründolt Open Society Policy Center 2012 óta 41,6 millió dollárt szánt erre, s az összegből jutott bőven arra is, hogy a magyar civiltörvény s így lényegében az Orbán-kormány elleni fellépést harcolja ki az illetékes minisztériumnál.

Ez persze nyilván megint valami nagyon haladó és demokratikus húzás. Csak mi, kelet-európaiak nem értjük. Innen nézve éppen az ellenkezőjének tűnik.