Vélemény és vita
Három a magyar igazság
Álláspont. Szerencsére a piaci befektetők nem pendülnek egy húron a brüsszeli döntéshozókkal
A hazánkat a nemzetközi közvélemény előtt lejárató és elítélő Sargentini-jelentés után alig egy héttel Magyarország az eddigi legalacsonyabb kamat mellett bocsátott ki eurókötvényt, ami annyi jelent, hogy az eddigiekhez képest lényegesen olcsóbban tudjuk finanszírozni az államadósságot. Ez nem csak azért van így, mert mi így szeretnénk, hanem leginkább azért, mert a piac és a befektetők jó osztályzatot adnak
Magyarországnak: vagyis bíznak a gazdaság teljesítőképességében, egyúttal a politikai stabilitásban, hiszen a kettő manapság sem működik külön. Mint ahogy Varga Mihály pénzügyminiszter a napokban elmondta, jól látszik, hogy a hazánk elleni külföldi lejárató kampány eredménytelen, valótlanságokon alapul, a kimagasló kereslet és érdeklődés a kötvénykibocsátáskor ugyanis bebizonyította, hogy a befektetők továbbra is Magyarország mellett állnak. Ráadásul a kötvény alacsony kamatozása és a magas érdeklődés egyértelműen mutatja, hogy a befektetők megbíznak Magyarországban. Ez pedig abból adódik, hogy a stabil és gyors növekedés, az emelkedő bérek, az alacsony infláció, valamint a kiszámítható költségvetési politika a csökkenő államadóssággal együtt hozzájárul ahhoz, hogy Magyarország évről évre olcsóbban tud állampapírt kibocsátani.
Szerencsére a piaci befektetők nem pendülnek egy húron a brüsszeli döntéshozókkal, hiszen míg utóbbiak az adófizetők által pénzelt állásokban mocskolódhatnak és indíthatnak nemtelen, igazságtalan támadásokat a nekik nem tetsző, független országokkal szemben, előbbiek sokkal inkább a realitás talaján állnak. És szerencsére a mindennapokban ez számít, hiszen Magyarország léte attól is, vagy ha úgy tetszik, leginkább attól függ, hogyan ítél meg minket a tőkepiac és a befektetők.
Tegnap éppen az Európai Beruházási Bank „mutatott be” azoknak, akik Sargentinivel fújnak egy követ hazánkkal szemben, hiszen a brüsszeli központú intézet olyan feltételek mellett nyújt nekünk hitelt – egyebek mellett a közlekedési infrastruktúra, a települési vízellátás és az energiahatékonyság javítását célzó beruházásokhoz –, amelyeket csak a legjobb hitelminősítéssel rendelkező országok esetében szokás. Vagyis a bank a legjobb „AAA” minősítéséből eredő előnyét érvényesíti a hazánknak nyújtott források számunkra igen kedvező árazásában, noha nekünk jelenleg ettől még lényegesen elmaradó – BBB – az osztályzatunk a nemzetközi hitelminősítőknél. A bank mellesleg olyan beruházásokat finanszíroz, amelyek hatásai pozitívak lehetnek mind a társadalomra, mind pedig a gazdaságra.
Továbbmenve, három a magyar igazság, vagyis ha lúd, legyen kövér alapon az uniós tagállamok pénzügyminiszterei kedden támogatták a magyar kormány azon kérését, amely a kisvállalkozásoknak jelentős adócsökkentést és egyszerűsítést tehet lehetővé. Vagyis több mint hatszázezer adózónak jelent könnyebbséget, ha az alanyi áfamentesség jelenlegi nyolcmillió forintos felső határa tizenkétmillió forintra emelkedhet.
A 12 millió forintos alanyi áfamentesség a gyakorlatban azt jelenti, hogy az érintetteknek nem kell áfabevallást kitölteniük, vagyis egy évben egy alkalommal, tíz-tizenöt perc alatt letudhatják az adóhatósággal szembeni elszámolási kötelezettségüket. Ehhez kapcsolódik egy tegnapi bejelentés, miszerint a kormány folytatni kívánja a munkát, a jövedelmet terhelő adók mérséklését, és radikálisan csökkenteni kívánja az adónemek számát is.
Vagyis adózni kell, jobban mondva kötelező, de ha már lehetőség adódik rá, miért ne lehetne egyszerűbben és olcsóbban?