Vélemény és vita
Gőgös vádak
A szocialista kormányok idején a rendszer része volt a korrupció és az állami vagyon hanyag kezelése.
Gőgös Zoltán MSZP-s államtitkársága alatt a mamutbirtokos lobbi érdekeit képviselte az agrártárca. Fazekas Sándor minisztersége alatt azonban felszámolták a zöldbárók uralta félfeudális viszonyokat: kisgazdák és családi vállalkozások jutottak kenyérkeresethez. Az Orbán-kabinet a szocialistákkal ellentétben a rendteremtésre esküdött fel, ennek jegyében nulla toleranciát hirdetett a visszaélésekkel szemben. Ez nagyon-nagyon nincs ínyére a baloldalnak.
Gőgös Zoltán ezért személyeskedve támadja Fazekas Sándort. Bűnök és bűnözők a földművelésügyi miniszter környezetében? – teszi fel a kérdést közleményében. Pletykál, mendemondákra alapozva tudatosan félrevezet, vagy nem ismeri a tényeket?
A tárca ugyanis a legszigorúbban ellenőrzi a szakigazgatás és a háttérintézmények munkáját. Míg a baloldal, úgy tűnik, csöndben eltussolhatta a gyanús ügyleteket, ilyen esetekben a nemzeti kormány nem lapít, azonnal levonja a személyi konzekvenciákat. Amennyiben Gőgös Zoltán korábban tett volna bármilyen ehhez hasonlót, talán már rég nem lenne a közéletben.
A népi mozgalom a magyar földműves-társadalom érdekképviseletéért bontott zászlót a 20. század harmincas éveiben. A 2010-ben hivatalba lépett Orbán-kabinet e szellemi forrásvidékén barangolva bukkanhatunk Féja Géza (1900–1978) gondolataira: „Nem a feudális nagybirtokrendszer, hanem a korszerűen felszerelt kisbirtok biztosítja az ország függetlenségét, mert több irányban tud piacot teremteni számunkra és megszabadít attól a veszedelemtől, hogy egy nagyhatalom gyarmata legyünk.” A nagyhatalmakat - hívják így vagy úgy - mindig szolgaian másolta a magyarországi baloldal. Hajdan Szovjetuniónak nevezték, Amelynek nagyüzemi agrárpolitikáját ráerőszakolták hazánkra. Annak árán is, hogy tönkretették a parasztságot s vele együtt a magyar mezőgazdaságot. Ahogy Fazekas Sándor 1956-ról fogalmazott: „A forradalom jelképezi a bátorságot, mely bizonyítja, hogy a magyar nép nem ijed meg a nagyhatalmaktól sem.” A mondatot jelen időbe tette a földművelésügyi miniszter. Nem véletlenül. Hiszen a szocialista Döbrögik most is egy olyan nagyhatalom mögé bújnak, amely a mamutbirtokosokra építi agrárgazdaságát. Miután magánosították az téeszeket, a szocialista nagyüzemről a kapitalista nagyüzemre váltottak: a továrist jó barátra cserélték.
De ki is akarja besározni Fazekas Sándort? A Néző László újságíró 2013-as könyvében írtak szerint a Kehi, azaz a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal összesen 434 millió forint visszafizetési kötelezettséget állapított meg, s feljelentést tett hűtlen kezelés, valamint jogosulatlan gazdasági előny megszerzése bűncselekmények gyanúja miatt. Az olvasók talán sejtik, ki is írta alá a szerződést. Gőgös Zoltán. Noha a tárca jogi főosztálya ellenezte a kontraktust, a szocialista államtitkárt nem érdekelte a szakvélemény, s leszámolták a bankjegyeket az egyesületnek.