Szabó Palócz Attila

Vélemény és vita

Befagyott konfliktus

Befagyott konfliktusnak nevezte néhány napja Angela Merkel német kancellár Grúzia helyzetét

Befagyott konfliktusnak nevezte néhány napja Angela Merkel német kancellár Grúzia helyzetét, amikor arról beszélt, hogy a Dél-Oszétia és Abházia körüli feszültségek miatt egyelőre kilátástalan, hogy mi lesz az unió keleti partnerségi programjában korábban aláírt társulási szerződés sorsa.

A kancellár említette még Moldovát, amely „évek óta szenved” a Dnyeszter-melléki terület körül kialakult konfliktus miatt, és természetesen Ukrajnát, amely a Krím félsziget elcsatolása és az ország keleti részén dúló harcok miatt került hasonló helyzetbe. A Nyugat-Balkán „befagyott konfliktusát” pedig az okozza Merkel szerint, hogy Moszkva „politikai és gazdasági függőségek kialakítására törekszik egyes országokban”. Azzal együtt, hogy nem áll szándékomban vitatni a februárban budapesti látogatásra készülő kancellár itt hivatkozott szavait – várjuk szeretettel! –, mondatai mégis gondolatébresztők.

Már csak ezért is: „Az alán állam a 9. században alakult meg, lakói a bizánci hittérítők hatására felvették a kereszténységet. Az ország nyugati területén létrehozott érsekség a konstantinápolyi patriarkátus alá tartozott. Az országban megindult a templomok építése, és az alán állam hamarosan a kaukázusi térség egyik legerősebb országa lett. Legnagyobb bevételét a Kínába tartó kereskedelmi útvonal, a Selyemút jövedelméből nyerte” – olvasom kedvenc honlapjaim egyikén, a Múlt-kor történelmi portálon. S mondanám kapásból, hogy tegye fel a kezét, aki első szóra meg tudja mondani, hol van, hol volt – tehát ma már: hol nincs – ez a bizonyos alán állam. De aztán megtorpanok, elbizonytalanodom: úriember biztosra nem fogad – tartja a mondás. A folytatásból úgyis mindjárt minden kiderül: „A középkorban Alániát többször feldúlták a külső hódítók, a legsúlyosabb csapást a mongol invázió jelentette a 13. században, amely megtizedelte az ekkor már oszétnak nevezett lakosságot. A muszlim vallást a kabarok hozták a területre a 17. században.
A mongol uralom alatt álló és az Oszmán Birodalom részét képező Krím Kaganátus folyamatos támadásai miatt Alánia-Oszétia a 18. században szövetséget kötött az Orosz Birodalommal.” Amit a szentpétervári vezetés 1806-ig módjával ugyan, de tiszteletben is tartott, aztán pedig kissé átértelmezte a szövetség fogalmát.

Az alán állam, vagyis Oszétia, amelyből ma már kettő is van, s – mégsem! – egyik sem független, egyik sem önálló, a szuverenitás megjelölésére tehát valószínűleg nem is alakult ki megfelelő kifejezés a nyelvében. Hacsak mások – más népek, más államok, más országok, más entitások – szuverenitásának meghatározására nem. A kaukázusi térségben pedig, ha nem is szerepel olyan gyakran a címlapokon és a szalagcímekben, mint manapság Ukrajna vagy Kurdisztán (ugye…), esetleg az Iszlám Állam, a 2008 augusztusában kirobbant orosz–grúz, vagy egy másik meghatározással élve a dél-oszétiai háború óta folyamatosan feszült a helyzet. Néha egy-egy barbár, brutális, embertelen, kegyetlen és semmire sem tekintettel levő terroristaakció tereli csak a térségre a figyelmet.

Ha az emberi emlékezet nem is őriz meg minden egyes robbantást, amely bekerült a hírekbe, mindenképp emlékezhetünk még szegény, az iskolában meggyilkolt kisgyerekekre. Nyugodjanak békében!
Grúzia a hónap elején tiltakozott amiatt, hogy az oroszok hadgyakorlatot tartottak a dél-oszétiai Chinvali régióban. Vagyis: a nagyhatalom fitogtatta az erejét. S minden más csak néma csend…

Vagyis a konfliktus továbbra is befagyott marad. Csak nehogy felrázza valaki, mint a jégkását…