Nagy Ottó

Vélemény és vita

Az ostoba oldal

Senki, aki először írt róla, nem tudta megkerülni, hogy ne hozakodjon elő előbb-utóbb a sötét oldal kifejezéssel, és tulajdonképpen igazuk is volt.

Mert a dark webről írtak, a sötét internetről, ahol olyan programokat használnak, amelyek megakadályozzák egy-egy számítógép IP címének és ezáltal gyakran használója beazonosítását, így teljes anonimitást biztosítanak a használóknak. Úgy hírlik, dark web, amelyet deep webnek is neveznek egyesek, míg mások szigorúan kategorizálják a két kifejezés mögött húzódó tartalmat, szóval úgy hírlik, hogy ennek az erőnek hatalmas a sötét oldala. Sokszorosan több adatot tartalmaz, mint a normál földi halandók által használt internet, de népszerű keresőmotorok ide nem találnak le, sőt, vannak olyan feltételezések is, amelyek szerint az igazi netes élet ebben az alvilágban zajlik, ami a modern felhőszolgáltatások korában némileg meglepő. Azt is mondják, hogy van itt mindenféle perverzió, amit ember csak el tud képzelni – és olyan is, amit nem. Zajlik itt kábítószer- és fegyverkereskedelem, lehet kapni szamizdatot, és kommunikálnak itt egymással terroristák is.

A párizsi terrortámadások kapcsán legalábbis erre a feltételezésre jutottak a titkosszolgálatok. Az a maroknyi barom meg ott, Brüsszel szívében, az unió debil vízfeje előtt, csak röhögött rajtuk. Mert tudták, hogy nem vagy csak nagyon nehezen sikerül majd nyomukra akadni, és tudták azt is, hogy akkor már mindegy lesz és még egy mécsesekből kirakott Eiffel-tornyos békejel sem hoz vissza senkit az életbe. Azt persze nem tudták, de nem is volt rá szükségük, hogy a dark webet az amerikai haditengerészet fejlesztette ki, és sokáig csak ott használták. Egy feltételezhetően átgondolt döntés következtében azonban nyilvánossá tették a program forráskódját, és ezzel mindenki számára hozzáférhetővé vált Pandorának ez a nem is olyan kicsi szelencéje.

A dark webről persze írják azt is, a jövő szabad gondolatáramlásának ígéretét hordozza magában. Hogy ez mekkora veszélyt jelent, azon nagyon érdemes elgondolkodni. És az előzőek, valamint a kvótaügyben mutatott uniós magatartás alapján azon is, hogy mit is jelent valójában az a megállapítás, hogy a párizsi merényletek szálai Brüsszelbe vezetnek, ahol meg lehet találni az erő harmadik, és lehet, hogy egyben legveszélyesebb oldalát.