Fördős Attila

Vélemény és vita

Az egyetemvárossal kapcsolatban a polgármester válaszol

A hivatott cikk megalapozatlanságán és valótlanságán kívül jogsértő is, és alkalmas arra, hogy a jó hírnévhez fűződő jogomban megsértsen, tekintettel arra, hogy egyrészt olyan színben tüntet föl, mintha a keresztény értékrenddel és törekvésekkel nyíltan szembehelyezkednék, másrészt mesterségesen szembeállít Pető Tibor alpolgármester úrral, akivel egyébként teljes nézetazonossággal, kiváló együttműködésben dolgozunk.

Ami a cikk egyes lényegi és sérelmezett tényállításait jelenti:
 a) A cikkben említett Danubius Egyetem Szlovákiában egyáltalában nem is létezik. Danubius University a romániai Galati városában létezik, az viszont semminemű összefüggésbe nem hozható se a keresztény egyetemmel, sem a Newman Intézettel.

b) A szlovákiai Danubius Egyetemnek (amely a fentiek szerint nem is létezik), illetve a cikkben megemlített John Henry Newman Intézetnek a nemzetközileg is elismert dublini Trinity College-hoz semmi köze nincs.

c) A cikkben megemlített, többmilliárdos beruházást végző Indotek-csoport az internetről letölthető adatok szerint nem minősül százmilliárdnyi nagyságrendben nagyberuházások végrehajtására alkalmas, tőkeerős cégcsoportnak, ugyanis mintegy százmillió forintos forrás/passzíva mérleggel rendelkezik.

d) a Jövőegyetem koncepció ideo-lógiailag értelmezhetetlen, abban szlogenként jelenik meg vissza-visszatérően a „keresztény” és a „polgári középosztály” kifejezés, tulajdonképpen tartalom nélküli szövegkörnyezetben. Az egyetem honlapja szerint annak semminemű USA gyökerei nincsenek, nem derül ki, hogy ilyen egyetem létezne-e egyáltalán az Amerikai Egyesült Államokban, ha létezne is egyáltalán, valamely kormány oktatási rendszerében elismert, akkreditált intézményről van-e szó, nem állapítható meg, hogy egyáltalán milyen oktatás folyna ezen az egyetemen.

e) A Jövőegyetem kitalálója a KMFAP, azaz a Jeruzsálemi Szent János Szuverén Máltai Lovagrend Autonóm Perjelségek Szövetsége, amely szervezetnek a Magyar Máltai Szeretetszolgálathoz semmi köze nincs. Ráadásul Magyarország Külügyminisztériuma honlapján tett közzé egy közleményt a valódi lovagrendről, amelyben a Külügyminisztérium külön és kifejezetten is elhatárolódott a Jeruzsálemi Szent János Szuverén Máltai Lovagrend Autonóm Perjelségek Szövetségétől.

A fenti tényállás alapján teljes mértékben megalapozatlan annak állítása vagy sugallása, miszerint a hivatkozott campusfejlesztési terv kétséget kizáróan keresztény magánegyetem kialakítását célozná.
Ráadásul mindezek ellenére sem valósak a cikknek azon tényállításai, amelyek szerint a beruházás az én, azaz a „váci polgármester érthetetlen ellenkezése és magyarázat nélküli időhúzása folytán szakadt volna meg”, mint ahogyan valótlan, hogy az általam vezetett Önkormányzat „kirívóan lassú ügymenetet” tanúsítana. Az Önkormányzat szakbizottságai és a Képviselő-testület 2014. márciusa óta folyamatosan foglalkozott a témával, a hatáskörrel bíró bizottságok összesen 5 alkalommal tűzték a kérdést napirendjükre.

Valótlan az az állítás is, hogy a campusfejlesztés ügyét „olyan hirtelen tűztem a képviselő-testületi ülés napirendjére, hogy a szakbizottságnak nem állt módjában előzetesen megtárgyalni a benyújtott hatástanulmányok tartalmát”.

Végül az az állítás sem fedi a valóságot, hogy „minden tényt nélkülöző, igaztalan állításokat fogalmaztam meg több alkalommal is nagy nyilvánosság előtt”.

A fentiek fényében jól látható, hogy az Önök által megjelentetett cikk egy jobboldali polgármester számára rendkívül komoly jogsérelmet okozhat, hiszen abból a tényeket nem ismerő személy olyan következtetéseket vonhat le, amelyek keresztény és polgári világnézetemet kétségbe vonhatják.
 
Fördős Attila
polgármester
Vác Város Önkormányzata