Dippold Pál

Vélemény és vita

A börtönök meg üresek

A világ mindig is ilyen volt: van, aki lophat, van, aki nem lophat

Magyarországon 2005 és 2009 között, hogy másról most ne beszéljünk, a 4-es metró építése közben inkább kézen mint közön eltűnt 170 milliárd forint. Ellopták. Erről mára már hivatalos jelentést is készített az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF). A tolvajokat ugyan még nem nevezték néven, ám azt mindenki tudja, a lopós időszakban szocialista kormánya volt az országnak, és szabad demokrata főpolgármestere Budapestnek. Az OLAF-jelentés alapján, közel tíz évvel a ma már nem is csupán vélelmezett bűncselekmények után a magyar kormány feljelentette a bűnözőket. A tavaszra várják a hatóságok az eredményt, ami nem lehet más, mint a tolvajok megnevezése, és az ellopott javakból minél többnek a visszaszerzése. Azért is például, hogy az OLAF kiszabta büntetést, annak legalábbis egy részét, vissza lehessen fizetni az Európai Uniónak. Ennek mértékén még megy a vita.

Tarlós István főpolgármester tegnapi sajtótájékoztatóján közölte, a főváros teljes mellszélességgel a kormány mellett áll, és részt vesz „bármilyen legális jogi akcióban az esetleges visszafizetés mérséklésére”.

Tarlós hozzátette, a kormány által közölt 76,6 milliárd forintos büntetés „egy szélső érték, (…) nem valószínű, hogy realizálódna”. Ez „valójában inkább 59 milliárd”. Meseszerű történet, de kénytelenek vagyunk elhinni, mert képtelenség. Valakik ellopnak 170 milliárdot, ebből valahogy majd visszafizetünk 60-80-at, és változatlanul bambán kérdezzük egymástól: de hol van a maradék 100 milliárd? Vagyis százezermillió forintunk. Mikor szedjük el végre az enyveskezű balliberálisoktól?